Spôsoby, ako zvýšiť svalovú hmotu

Aby ste nabrali svalovú hmotu, mali by ste samozrejme začať vhodne zvolenými cvikmi. Po určitom čase sa však môže ukázať, že to nestačí. Vtedy sa oplatí pomôcť si živinami a doplnkami stravy, ktoré zvýšia efektivitu tréningu.

Proteín je základ
Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalového tkaniva, preto by ste sa mali v prvom rade postarať o to, aby ste telu dodali správne množstvo tejto zložky. Dobrým zdrojom sú suplementy na báze srvátky, obsahujúce veľké množstvo BCAA rozvetvených aminokyselín s anabolickým účinkom. Tieto proteíny podporujú tvorbu nových buniek vo svaloch.

Ako funguje kreatín
Kreatín je – popri bielkovinách – jednou z najobľúbenejších látok využívaných na nárast svalovej hmoty. Jeho pôsobenie je primárne založené na zvýšení hydratácie svalových buniek, a tým aj na zväčšení ich objemu. Svalové bunky sú potom v stave anabolizmu, vďaka čomu je možné dosiahnuť nárast čistej svalovej hmoty.

Čo je kreatín?

Všetci si uvedomujeme, že pohyb a správne vyvážená strava sú kľúčom k úspechu. Tento úspech možno nazvať zdravým životným štýlom alebo krásnou postavou. Ak chceme, aby naše telo bolo oveľa lepšie osvalené – cvičíme! Ale v určitom momente nevidíme žiadne zmeny, zvyšujeme intenzitu cvičenia a stále sa nič nedeje, vidíme zastavenie.

V tomto prípade budeme potrebovať pomoc. Kreatín v tejto úlohe bude skvelý. Výsledky jeho aplikácie si všimneme veľmi rýchlo. Z tohto dôvodu je medzi športovcami veľmi obľúbený. Tento prípravok len mení množstvo energie dodávanej do svalov a zväčšuje ich priemer, čo umožňuje zintenzívniť cvičenie. Kreatín nepôsobí na naše telo škodlivo a jediným vedľajším účinkom jeho užívania je priberanie.

Treba dodať, že nemá vplyv na zadržiavanie vody v tele. Stojí za to pripomenúť, že najrozumnejšie je skonzumovať asi tri gramy kreatínu denne. Maximálna dávka je päť gramov. nemá zmysel to prekračovať. Nadbytok tejto látky telo vylúči.

Oplatí sa používať kondicionéry?

Ľudia, ktorí začali s pravidelným tréningom, často hovoria o živinách. Samozrejme, treba si uvedomiť, že tieto špecifiká sú neoddeliteľnou súčasťou života mnohých športovcov. Živiny sú veľmi užitočné a potrebné a na veľmi pokročilých úrovniach určite nevyhnutné.

Bohužiaľ, pri pozorovaní úplných začiatočníkov môžete vidieť, že si hneď kupujú všelijaké doplnky a živiny, aby rýchlejšie dosiahli svoj cieľ – krásne telo. Tréningy sa sotva začali, svaly ešte poriadne neodviedli žiadnu prácu, ale už máme v sebe kreatín, bielkoviny a termogeniku. Mali by sme sa poriadne zamyslieť, keď skutočne potrebujeme pomoc od živín.

Organizmus, ktorý nebol dlhodobo vystavený zvýšenej námahe, zareaguje na cvičenie úmerne intenzite. Správne zostavená strava nám dokáže zabezpečiť potrebné množstvo bielkovín a sacharidov. Po živinách sa oplatí siahnuť len pri začatí extrémne intenzívnych tréningov. Medzi najobľúbenejšie patria proteínové koncentráty, ktoré efektívne urýchľujú proces budovania čistej svalovej hmoty.