Rýchle priberanie na váhe – ako ho získať?

pexels-binyamin-mellish-116077

Každý, kto športuje, vie, že čím viac a dlhšie trénuje, tým rýchlejšie mu bude pribúdať svalová hmota. Z mnohých dôvodov sa však tento efekt nedosiahne v krátkom čase. Trvá týždne, kým sa rozdiel prejaví. Pre tých, ktorí nechcú čakať, boli vytvorené kreatínové doplnky – legálne anabolické látky, ktoré prinášajú veľkolepé účinky.

Kreatín je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v mäse, takže väčšina z nás je súčasťou našej každodennej stravy. Jeho zvýšená dávka v živinách neprekáža pri práci organizmu. Pôsobenie kreatínu má pre športovcov dva základné významy. Po prvé, znižuje prah bolesti svalov, čo samozrejme zvyšuje efektivitu tréningu.

Vďaka menšej bolesti môžu športovci trénovať dlhšie a tvrdšie. Po druhé, kreatín urýchľuje syntézu bielkovín – proces naberania svalovej hmoty. Účinky sú viditeľné najmä v prvej fáze užívania kreatínových doplnkov, potom sa rast spomalí. Kreatín sa odporúča pre silové aj vytrvalostné športy. Pretekári, pre ktorých sú dôležité hmotnostné kategórie, by však mali kreatín užívať opatrne, pretože výrazne ovplyvňuje priberanie.

Ako funguje kreatín?

Kreatín, tiež známy ako kyselina β-metylguanidinooctová, je organická zlúčenina, ktorá sa prirodzene vyskytuje vo svaloch a šľachách. S veľkým úspechom ho používa veľa športovcov, čo spôsobuje nárast suchej svalovej hmoty. Existuje však veľa ľudí, ktorí o tom nič nevedia a boja sa ho použiť. Zbytočne!

Ukazuje sa, že kreatín nemá prakticky žiadne väčšie vedľajšie účinky. V skutočnosti je nárast svalov najväčším vedľajším účinkom jeho používania. Žiadny výsledok však nedosiahneme, ak budeme dopĺňať iba kreatín. Na dosiahnutie výsledkov je nevyhnutný správny tréning! Okrem naberania svalovej hmoty má dobre využitý kreatín pre športovca mnoho pozitívnych aktivít, ako je zvýšenie odolnosti proti bolesti, zvýšenie svalovej sily či zlepšenie odolnosti organizmu voči fyzickej námahe. Veľmi dôležitou otázkou pri suplementácii kreatínu je dostatočná hydratácia organizmu, pretože zadržiava vodu vo svaloch.

Vyššia efektivita pri tréningu

Každý, kto to so športom myslí vážne, sa snaží o to, aby jeho tréningy boli pravidelné, časté a intenzívne. Najčastejšie stoja v ceste možnosti vlastného tela. Počas cvičenia, najmä silového, začnú svaly rýchlo bolieť a napriek námahe nie sú športovci schopní pokračovať v tréningu tak tvrdo, ako by chceli.

Ako odpoveď na ich potrebu zvýšiť účinnosť boli vytvorené dusíkové boostery. Ide o doplnky stravy, ktorých hlavným cieľom je okysličenie svalov. Ich pôsobenie je založené najmä na arginíne, ktorý zabezpečuje zvýšenú produkciu oxidu dusnatého – zlúčeniny zodpovednej za relaxáciu ciev. Vďaka tomu sú svaly schopné pracovať dlhšie a tvrdšie a športovci tak môžu dosahovať lepšie výsledky pri každom tréningu.

Keďže účinok posilňovačov je krátkodobý, mali by sa užívať krátko pred tréningom. Aj keď sú tieto doplnky účinné pri zvyšovaní efektivity tréningu, telo sa môže stať na ich pôsobení závislé. Preto ich nemožno používať nepretržite. Najlepšie je brať boostery v niekoľkotýždňových cykloch, medzi ktorými budú dlhšie prestávky.