Podpora po tréningu – telo potrebuje pomoc

Každý z nás sa po tréningu cíti inak. Sú takí, ktorí jednoducho sršia energiou a mohli by si to znova prejsť vražednými silovými cvičeniami. Iní sú po tréningu vyčerpaní a chcú si len ľahnúť. Je to dané najmä prirodzenou predispozíciou tela vydržať námahu, ale aj správnou výživou.

Ponuka regeneračných doplnkov zahŕňa niekoľko skupín produktov:

  • viaczložkové živiny s obsahom sacharidov, aminokyselín, bielkovín, vitamínov a minerálov – takáto nutričná bomba použitá po tréningu nás okamžite postaví na nohy a zabráni svalovému katabolizmu,
  • typicky anabolické živiny, s obsahom BCAA, glutamínu, citrulín malátu – sú primárne zamerané na detoxikáciu organizmu, odstránenie jedovatých látok zo svalov a zabránenie deštrukcii svalového tkaniva,
  • doplnky na doplnenie acidobázických nedostatkov, elektrolytov, zložením podobné izotonickým nápojom, avšak s vyššou koncentráciou potrebných zložiek.

Vitamínový doplnok a jeho dobré vstrebávanie

Ste napchatí vitamínovými komplexmi a nevidíte žiadne účinky? Odpoveď je celkom jednoduchá – neberiete ich správne. Žiaľ, za túto situáciu môže veľa zákazníkov, sklamaných z účinkov vitamínového prípravku. Vitamíny potrebujú správne prostredie, aby urobili správnu vec.

Po prvé – káva. Piješ magnézium ku káve a nič? Žiaľ, všetci milovníci kávy musia počítať s tým, že káva výrazne znižuje vstrebávanie akýchkoľvek živín. Podobne je to aj s pitím kávy k zdravému jedlu, ktoré v takejto situácii prestáva byť zdravé.

Najvhodnejším prostredím na vstrebávanie vitamínov je tuk. Nemusí to byť bravčová masť ani maslo. Stačí napríklad do hlávkového šalátu pridať trochu olivového oleja. V prípade aktívnych ľudí a športovcov je potreba vitamínov dvojnásobná, preto sa oplatí užívať doplnkové prípravky. Kapsulové doplnky výživy je najlepšie zapiť bežnou vlažnou vodou krátko po jedle. V takejto situácii bude ich vstrebávanie porovnateľné s vitamínmi získanými z potravy.

Srvátkový proteín – podpora a stavebný kameň

Ľudia, ktorí sú v kulturistickej vášni až po uši, sa nevyhýbajú užívaniu rôznych druhov živín a doplnkov. Tento postup je správny najmä vtedy, keď svoje telo silne zaťažujeme a zároveň mu nedokážeme poskytnúť adekvátne nutričné ​​hodnoty.

Dôležitým a účinným prípravkom je proteínový doplnok. Dnes pár informácií o srvátkovom proteíne.
Proteín podporuje rast svalovej hmoty a tiež zabraňuje svalovému katabolizmu. Navyše urýchľuje regeneráciu po tréningu. V závislosti od našich očakávaní siahame po rôznych druhoch bielkovín.

Doplnok vyrobený zo srvátkového proteínu sa vyznačuje predovšetkým rýchlou dobou vstrebávania a takmer okamžitým účinkom. Preto je ideálny ako doplnok pred tréningom alebo na suplementáciu počas dňa, ako podpora proteínovej diéty.
Malo by sa pamätať na to, že proteínový doplnok je doplnkom a podporou, a nie hlavnou zložkou stravy. Ak chcete efektívne cvičiť a budovať svaly, silu a energiu, musíte správne vyvážiť stravu a kombinovať rôzne zdroje bielkovín.