Rýchla regenerácia po tréningu
Intenzívne školenia môžu byť zdrojom veľkého zadosťučinenia, keď vidíte, koľko dobrej práce sa urobilo. Pre organizmus je to však veľká záťaž, preto by ste mali telu pomôcť s regeneráciou čo najskôr.
V prvom momente sa oplatí doplniť tekutiny v tele. Každá námaha je spojená so stratou potu a s ním aj cenných minerálov, akými sú sodík, draslík a horčík. Telu preto musíte dodať tekutinu, ktorá vám nielen skvele zapije, ale aj doplní stratené ingrediencie. Najlepší izotonický nápoj, ktorého receptúra bola naplánovaná s ohľadom na tieto momenty.
Mnoho športovcov siaha po špeciálnych živinách alebo proteínových kokteiloch, ktoré telu nielen dodajú cenné živiny, ale podporia aj lepšiu regeneráciu, napríklad tým, že uľahčia zaspávanie a zabezpečia silný spánok.
Telo, ktoré sa regeneruje, je pripravené prijať ďalšie výzvy spojené s cvičením. Je tiež odolnejšia voči zraneniam a pomliaždeninám.
Čo obsahujú doplnky výživy po tréningu?
Doplnky po tréningu sa stávajú čoraz obľúbenejším spôsobom, ako doplniť živiny po intenzívnom tréningu. Ich zloženie môže byť rôznorodé, preto sa oplatí vybrať si produkt, ktorý plne splní naše očakávania. Medzi najobľúbenejšie zložky doplnkov po tréningu patria: sacharidy, bielkoviny, aminokyseliny BCAA a minerálne soli.
Sacharidy sú dôležitou zložkou, ktorá je zodpovedná nielen za dodanie ďalšej energie, ale aj za účinnú regeneráciu. Proteín je potrebný na obnovu svalov, ktoré boli namáhané v dôsledku namáhavého cvičenia. Je však dôležité vedieť, že sa vstrebávajú veľmi pomaly, preto sa oplatí užívať aj doplnky s obsahom klasických aminokyselín.
Práve BCAA sú najviac odporúčanou zlúčeninou – bránia rozpadu svalov tým, že pôsobia antikatabolicky. Minerálne soli a vitamíny sa z tela odstraňujú spolu s potom počas tréningu, takže ich vyváženie je nevyhnutné. Sú dôležitým prvkom všetkých doplnkov dostupných na trhu.
Počas tréningu nezabudnite piť
Veľmi dôležité je intenzívne cvičenie, no netreba zabúdať ani na dopĺňanie tekutín v tele. Ak náš tréning netrvá dlhšie ako hodiny, najlepšie je uhasiť smäd vodou. Pri dlhšom a intenzívnejšom tréningu sú však oveľa lepšie špeciálne nápoje, ktoré nielen doplnia vodu, ale dodajú aj potrebné minerálne soli a cukry.
Existujú izotonické, hypotonické a hypertonické nápoje. Koncentrácia športových nápojov je podobná osmotickej koncentrácii krvnej plazmy. Hypotonické nápoje obsahujú menej cukrov a minerálov ako izotonické nápoje. Vďaka tomu sa rýchlo vstrebávajú a dokonale a okamžite hydratujú telo. Znižujú pocit smädu.
Hypertonické nápoje obsahujú oveľa viac sacharidov a minerálov. Trochu pomalšie sa vstrebávajú a sú menej hydratované, no ich úlohou je dodať telu energiu. Dobrým hypertonikom môže byť neriedená ovocná šťava. Toto rozlíšenie medzi Izo-, hypo- a hypertonickým je pre športovca veľmi dôležité. Preto sa pri kúpe nápojov pozrime na ich zloženie.