Nápoj – nepostrádateľný prvok tréningu

Veľmi často sa na tréningu stratíme natoľko, že zabudneme na celý svet. Výsledkom je, že po jej skončení sotva žijeme, padáme únavou, máme problémy s koncentráciou, dostávame kŕče, bolesti atď. atď. Je to spôsobené nedostatkom mnohých cenných látok v našom tele.

Z tohto dôvodu si treba každý tréning dôkladne premyslieť a poriadne sa naň pripraviť. Rovnako ako predtým, ako začnete cvičiť, nemali by ste vynechať rozcvičku, preto si nezabudnite so sebou do tréningovej miestnosti vziať porciu tekutín. Najlepšie, ak sú to špeciálne nápoje pre športovcov, ktoré nám umožnia doplniť prípadné nedostatky v našom tele.

Tento typ nápoja by mal okrem iného obsahovať horčík, draslík, vápnik, sodík a pre naše telo ľahko stráviteľné cukry vrátane sacharózy a fruktózy. Na trhu sú aj tekutiny s komplexnými cukrami. Umožňujú udržať hladinu glukózy v krvi relatívne rovnomernú, takže tok energie je relatívne rovnaký.

Čo je najlepšie piť počas tréningu?

Čo si vybrať na doplnenie nedostatku tekutín počas intenzívneho tréningu? Donedávna by väčšina ľudí jednoznačne označila obyčajnú alebo minerálnu vodu, skôr neperlivú. Štúdie však ukázali, že voda nemusí byť dostatočná po dlhotrvajúcom, energickom cvičení trvajúcom viac ako hodinu.

Preto boli vyvinuté špeciálne nápoje, ktoré umožňujú nielen doplniť nedostatok vody, ale dodajú telu aj potrebné minerály a cukry. Najznámejšie športové nápoje sú izotonické nápoje. Ide o roztoky s koncentráciou pevných látok podobnou tej v krvnej plazme. Vďaka tomu dokážete dokonale doplniť elektrolyty.

Ďalším nápojom je hypotonický nápoj. Má rozhodne menej sacharidov a zaisťuje dobrú absorpciu tekutín. Mimochodom, poskytujú sa aj minerály. Ak chceme rýchlo doplniť energiu, tak siahneme po hypertonickom nápoji, často nazývanom energizujúcim. Jeho úlohou je zvýšiť glykogén. Preto je najlepšie konzumovať ho ihneď po vytrvalostnom tréningu.

Prečo by ste pri tréningu nemali zabúdať na športové nápoje?

Medzi živinami pre športovcov nájdeme okrem živín podporujúcich spaľovanie tukov či budovanie svalovej hmoty aj také, ktoré jednoducho slúžia k správnej hydratácii organizmu. Je samozrejmé, že pri cvičení nezabúdajte často a pravidelne piť malé množstvá vody.

Netreba však zabúdať, že pri namáhavom cvičení sa telo zbavuje nielen veľkého množstva vody, ale aj soli, cukru a minerálnych solí. Okrem vody by sme preto mali piť aj izotonické nápoje. Vďaka nim nahradíme stratené elektrolyty v tele. Izotonické nápoje obsahujú okrem iného cukry, sacharidy, horčík, sodík, draslík, vápnik, fosfor a základné vitamíny.

Pitie takéhoto nápoja vám umožní rýchlo obnoviť vodnú a minerálnu rovnováhu tela. Navyše izotonické nápoje ovplyvňujú aj kvalitu tréningu. Vďaka príjmu tohto typu tekutín hladina glukózy v krvi príliš neklesá. V dôsledku toho môže byť tréning dlhší a intenzívnejší.