Nielen voda – nápoje počas tréningu

Udržiavanie hydratácie počas tréningu je jedným z najdôležitejších krokov v prevencii pretrénovania, bolesti svalov a vážnych zranení. Ľudské telo pri cvičení vylučuje pot a vodnú paru a spolu s nimi unikajú aj cenné mikroživiny. Samotná voda na doplnenie prospešných látok nestačí.

Najcennejším druhom nápoja, ktorý sa oplatí mať pri sebe počas intenzívneho tréningu, je tzv „izotonický“. Jeho hlavnou úlohou je vyrovnávať hladinu elektrolytov. Kompozícia obsahuje predovšetkým sodík, sacharidy a vodu. Izotonické nápoje sú často obohatené o ďalšie vitamíny a mikroelementy. Lepšie hydratujú a za týmto sloganom sa skrýva primeraný osmotický tlak tekutiny, ktorý zodpovedá tlaku krvnej plazmy. Vďaka tomu sú všetky zložky obsiahnuté v tekutine dobre absorbované a dopĺňajú nedostatky.

A čo kalórie? Izotonické nápoje sú sladké, takže určite obsahujú cukor. Áno, majú, ale v porovnaní s inými nápojmi, ktoré nám okrem hydratácie dodajú aj energiu, sa radia medzi veľmi diétne. Napríklad – rovnaké množstvo šťavy a izotonického nápoja obsahuje 100, respektíve 50 kalórií, s podobným množstvom sacharidov.

Izotonické nápoje pre trénerov

Izotonické nápoje sú inovatívne energetické nápoje, ktoré obsahujú energizujúce látky a vhodné vitamíny. Ingrediencie sú vybrané tak, aby telo veľmi dobre fungovalo pri fyzickej námahe, ktorá trvá dlho a je dosť intenzívna.

Čo sa týka ich formy, väčšinou ide o koncentrované látky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Hotový nápoj je možné ihneď konzumovať.

Výhody izotonických nápojov:

  • stimulovať, zvyšovať koncentráciu,
  • urýchľuje reakčný čas a prispieva k oddialeniu (vyrovnaniu) fáz únavy a vyčerpania,
  • umožňujú zvýšiť námahu / tréningovú záťaž,
  • dodávajú vysokú úroveň energie potrebnej na konanie (úsilie je efektívnejšie),
  • podporuje metabolizmus,
  • je vhodný ako pre duševne pracujúcich (podnikatelia, úradníci, učitelia, vodiči, študenti a pod.), tak aj pre fyzicky pracujúcich (ideálny napr. pre profesionálnych športovcov, ale aj iných ľudí vystavených fyzickej námahe).

Čo po tréningu?

Silový tréning je veľkou skúškou pre naše svaly a celé telo. Pri užívaní suplementov pred cvičením nesmieme zabúdať na vhodnú regeneračnú podporu po tréningu. Na tento účel výrobcovia vytvárajú komplexné prípravky, ktoré umožňujú doplniť všetky potrebné látky, zabraňujú katabolizmu svalov a umožňujú ich rozvoj.

Dobrý, účinný potréningový prípravok pozostáva z rôznych skupín látok, ktoré komplexne podporujú činnosť svalov. Hlavným účelom suplementu užívaného po cvičení je zastaviť katabolizmus, vyživiť a zabrániť bolestivému prekysleniu svalov. Každý z nich navodzuje pozitívnu energetickú bilanciu a zároveň dodáva potrebné živiny.

Zloženie doplnku po tréningu zvyčajne obsahuje aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ako je leucín, izoleucín a vanilín, a l-arginín, ktorý ovplyvňuje budovanie svalov a zvyšuje dusík v krvi. Väčšina prípravkov obsahuje aj hydrolyzáty alebo srvátkové či kazeínové proteínové izoláty.