Kruhový tréning – na aké cviky si dať pozor?

Kruhový tréning je dokonalým riešením pre každého, kto sa chce starať o svoje telo, no bohužiaľ nemá príliš veľa voľného času. Možno pre mnohých sa takýto tréning ukáže ako ťažký a veľmi náročný, no má veľkú výhodu v tom, že ho možno vykonávať bez prekážok doma alebo na akomkoľvek inom vhodnom mieste mimo telocvične.

Nie každý však takýto tréning pre jeho intenzitu zvládne. Treba tiež pamätať na to, že každý tréning by mal obsahovať aspoň jeden cvik, ktorý stimuluje všetky svalové skupiny k práci. Obmedzením pri použití takéhoto programu práce na postave môže byť slabá účinnosť dýchania a nízka svalová vytrvalosť pri námahe.

Nevhodne zvolené záťaže, najmä na samom začiatku, sa veľmi často stávajú príčinou aj dosť vážnych úrazov a tomu by sa chcel vyhnúť každý. Začneme cvičiť pomaly, systematicky zvyšujeme záťaž, vyvinieme si nielen výbornú postavu, ale aj fyzickú odolnosť hodnú profesionálneho športovca.

Množstvo cvikov na výber – pumpa sa nerovná pumpe

Kliky sú najlepšie cvičenie, aké kedy bolo vynájdené. Práve z tohto cviku robí často ukážkový prvok a veľa ľudí ním začína svoj tréning. Jednoduchosť však môže byť aj nevýhodou – práve ona robí cviky rýchlo nudnými. Ukazuje sa však, že bolo vynájdených toľko variantov klikov, že sa s nimi nemožno nudiť a so zameraním na ich správne prevedenie budeme stále čeliť novým výzvam.

Thajský push-up sa líši od tradičného push-upu tým, že hmotnosť tela je založená na pästiach alebo na špeciálnych podperách určených na tento účel. Kľúčom k týmto typom klikov je pohyb pravej nohy doľava tak, aby sa jej koleno dotýkalo ľavého lakťa. Potom urobte rovnaký pohyb s druhou nohou. Na rozdiel od tradičných klikov tento pohyb neposilňuje len hrudník, ramená a paže, ale aj brušné svaly, svaly dolnej časti chrbta a ohýbače bedrových kĺbov. Každý dodatočne pracujúci sval je naším ziskom, a teda ďalšou ťažkosťou.

Americké lodičky – čo to je?

Hovorí sa im aj americké lodičky. Ide o ďalší nápad na spestrenie štandardných klikov, ktoré väčšinou začnú nudiť vo veľmi krátkom čase. Pri tradičných klikoch pracujeme najmä na svaloch hrudníka, ramien a tricepsu. Americká verzia aktivuje aj brušné šikmé svaly, no veľmi intenzívne zapája aj svaly nôh: stehná a lýtka.

Začína sa štandardne klasickou pozíciou push-up, potom treba nohy pritiahnuť k hrudníku dostatočne silno, aby ste dokázali pokrčiť kolená, kým nedosiahnu pravý uhol. Majte boky o niečo vyššie ako hlavu. Potom je ľavá časť tela znížená za súčasného otáčania bokov a trupu a ohýbania rúk v lakťoch.

Ďalším krokom je návrat do východiskovej polohy a rotácia tela v opačnom smere. Všetky tieto manévre sú len jedno opakovanie cviku. Na rozdiel od štandardných klikov vám tieto umožňujú tvrdo pracovať na svaloch nôh, brucha a bokov. Sú tiež oveľa náročnejšie, takže toto je ponuka pre pokročilých hráčov.