Chôdza ako tréning – na začiatok stačí
Prechádzku si spájame skôr so spôsobom, ako stráviť lenivé popoludnie, než s odtučňovacím tréningom. A predsa – ak sa k tejto téme postavíme správne, prechádzka nám skutočne môže priniesť viac výhod, ako sme si pôvodne mysleli. Dokáže podporiť aj naše stravovanie a výrazne zlepšiť našu kondíciu. Osobitnou výhodou chôdze je absencia rizika zranenia (najmä v porovnaní s inými formami fyzickej aktivity).
Preto sa odporúča starším ľuďom, ľuďom trpiacim rôznymi chorobami, obéznym a tým, ktorí sa už roky nevenujú žiadnej fyzickej aktivite. Na to, aby ste mohli začať trénovať chôdzu, nepotrebujete špeciálne oblečenie (hoci sa oplatí obliecť si pohodlný) ani výstroj.
Všetko, čo potrebujete, sú povestné dobré úmysly. Ak budeme pochodovať systematicky – táto forma cvičenia prinesie naozaj skvelé výsledky. Chôdza by sa mala vykonávať rovnomerným tempom asi 30 minút. Môžete použiť merač srdcovej frekvencie, ale postačí chôdza „pocitovo“. Základom je cítiť námahu, keď to robíte.
Chudnutie? Veľmi dôležitý je druh mlieka
V skutočnosti nejde o mlieko, ale o rastlinné nápoje, ktoré mlieko napodobňujú pomerne šikovne. Na pultoch obchodov je ich množstvo druhov, internet prekypuje aj receptami na rastlinné mlieka, ktoré sa dajú vykúzliť doma. Po akom rastlinnom mlieku by mal športovec siahnuť?
Konopné mlieko nie je veľmi obľúbené, ale oplatí sa dať si tú námahu a pohľadať ho v obchode, pretože konope obsahuje balík aminokyselín a omega-3 kyselín, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Okrem toho v tomto mlieku nájdeme silné dávky vitamínu D a vápnika. Je to veľmi ťažký nápoj, krémovej konzistencie, má jemne orieškovú dochuť. Funguje dobre ako prídavok k ovseným vločkám.
Najpopulárnejšie je sójové mlieko a je tiež dobrým zdrojom bielkovín: má najviac bielkovín na kilokalóriu. Pre tých, ktorí obzvlášť pozorne počítajú kalórie, sa odporúča mandľové mlieko. Má menej vitamínov a minerálov ako jeho predchodcovia, ale kompenzujú to vitamíny skupiny B, ako aj D a E. Mandľové mlieko sa výborne hodí do ovsených vločiek, dezertov, nápojov, pre jeho zaujímavú chuť ho môžete piť bez akýchkoľvek prísad.
Ak nemusíte – nevzdávajte sa chleba!
Chlieb je na zozname nežiaducich produktov pri mnohých diétach. Medzitým sa chlieb nerovná chlebu, takže nemá zmysel unáhlene škrtať všetko, čo sa v regáloch na chlieb nájde. Dokonca sa odporúča celozrnný, celozrnný chlieb s použitím ražnej múky. Má vysokú nutričnú hodnotu.
Domáca príprava tiež nie je náročná, aj keď vyskúšame pokročilú verziu, teda kváskový chlieb. Oplatí sa po ňom siahnuť, aj keď často prehráva na biele pečivo, ktoré je konzistenciou oveľa nadýchanejšie. Ražný chlieb pripravený s kváskom má pozitívny vplyv na tráviaci systém, podporuje množenie baktérií prospešných pre fungovanie organizmu.
Kyselina mliečna uľahčuje trávenie, zabraňuje zápche. Dôležitý pre ľudí trpiacich cukrovkou a ľudí na diéte je nízky glykemický index ražného chleba. Pšeno, biele pečivo sa preto oplatí nahradiť ražným. Spočiatku možno chuť nepresvedčí tých, ktorí sú zvyknutí na vôňu štandardného chleba, ale stojí za to skúsiť sa s ním spriateliť.