Aký druh tréningu a aké živiny na budovanie chrbtových svalov?

Mnohí by chceli mať masívny, zdravý a primerane vyzerajúci chrbát. Nie každý však vie, ako na to, pretože na internete nájdete množstvo tréningových plánov. Najdôležitejšie je vybrať si ten, ktorý je pre vás ideálny. Najlepšie budú fungovať roky používané základné cviky na chrbát.

Prvým cvikom sú príťahy – hoci sa to zdá triviálne, veľa ľudí má problémy so správnym vykonaním. Najdôležitejším pravidlom je vytiahnuť bradu nad hrazdu. Ďalším cvikom je mŕtvy ťah na pokrčených nohách až do konca s úchopom nadhmatom. Veľmi ťažké cvičenie, ktoré sa najlepšie vykonáva s pomocou skúsenej osoby. Jeho správne prevedenie však aktivuje až 70% svalov!

Nasleduje veslovanie s činkou s podhmatom na brucho v páde trupu v stoji. Ak sa vykonáva precízne, cítime všetky aktivované svaly. Na to by ste sa mali zamerať. Ďalej je ťahanie lana do žalúdka v sede. Toto cvičenie je ideálne pre začiatočníkov.

Zvážte aminokyseliny s rozvetveným reťazcom

Ide o jednu z najpopulárnejších aminokyselín na trhu, názov je skratkou anglických slov, ktoré jednoducho znamenajú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Názov je odvodený od ich chemického zloženia, v ktorom sú molekuly viac rozvetvené ako v ktorejkoľvek inej aminokyseline. Ide o kombináciu troch zložiek – leucínu, izoleucínu a valínu vo vhodných pomeroch.

Doplnky s ich obsahom sa odporúčajú pre kulturistov, silových a vytrvalostných športovcov. Zložky v nich obsiahnuté naše telo potrebuje a niektoré si nedokáže vyrobiť samo – treba ich dodať zvonku. A ich poskytnutie určite prinesie veľa výhod, pretože BCAA pomáhajú pri syntéze svalových bielkovín, procesoch výroby energie a zvyšujú produkciu inzulínu.

Tieto akcie budú mať pozitívny vplyv, ak sa tieto doplnky aplikujú po a pred tréningom. Účinky sú pozitívne, pretože zahŕňajú antikatabolický efekt a zrýchlenie procesov regenerácie svalov v celom ľudskom tele.

Kreatín monohydrát

Kreatín je dlhodobo základným a najobľúbenejším prostriedkom športovej suplementácie. Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne formy a najobľúbenejšie sú kreatín monohydrát a kreatín malát. Aká je prvá z týchto látok? Je to konglomerát molekúl vody a kreatínu. Tento chemicky komplikovaný názov skrýva najbežnejšiu formu doplnku ponúkaného na trhu.

Na ilustráciu účinkov jej konzumácie na náš organizmus sú potrebné podobné a ešte zložitejšie výrazy, preto sa obmedzíme na vymenovanie viditeľných a citeľných účinkov. Medzi ne patrí predovšetkým stimulácia syntézy bielkovín a potom nárast čistej svalovej hmoty, ktorý je pre športovcov veľmi dôležitý.

Užívanie monohydrátu je jedným z faktorov, ktoré zvyšujú silu, zlepšujú výsledky a efektivitu tréningu. Veľmi dôležitý je aj efekt zlepšenia regenerácie po fyzickom výkone. Je to spôsobené normalizáciou hladiny kyslosti vo svaloch.