Je maslo zdravé?

Každú sezónu sa v médiách uvádza, že maslo je zdravé alebo že by sme sa mu mali vyhýbať. Môžete sa zmiasť a nakoniec stratiť dôveru v takéto predpovede. Pravdou však je, že to, či je maslo zdravé alebo nie, závisí od mnohých faktorov. Po prvé je dôležité, kto po masle siahne a po druhé – s akým maslom máme dočinenia. Ak máme radi maslo a je bežnou súčasťou nášho jedálnička, oplatí sa pozrieť na túto tému bližšie.

Najdôležitejšie je siahnuť po najkvalitnejšom masle. Len tieto sú cenné. Maslo, pri ktorom musia výrobcovia dodržiavať tie najprísnejšie predpisy (a teda pre spotrebiteľa najzdravšie), je extra maslo. Bohužiaľ, maslo obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ktoré nie sú zdravé (môžu prispievať k ateroskleróze).

Ani obsah cholesterolu nie je príliš priaznivý (100 gramov masla obsahuje takmer jeho dennú potrebu). Maslo však obsahuje aj cenné vitamíny, ako A a D. Okrem toho je cenným zdrojom ľahko stráviteľného živočíšneho tuku.

Tuky nie sú to jediné, na čom pri chudnutí záleží

Ak chcete schudnúť alebo si udržať vyrysovanú postavu, nestačí sa zdravo stravovať. Správne vyvážená strava je mimoriadne dôležitá, no nemusí to stačiť. Preto je fyzická aktivita umiestnená na samom základe pyramídy zdravej výživy.

Každodenný pohyb je nevyhnutný pre pekný vzhľad a dobré zdravie. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rozhodnú sa spojiť zmenu stravovania so začiatkom cvičenia. Je zrejmé, že by sa mali vykonávať správne, pretože len tak prinesú zamýšľaný efekt v podobe úbytku tuku či zlepšenia pohody. Účinnosť tréningu sa dá ľahko zvýšiť.

Je to možné vďaka moderným prístrojom, ktoré umožňujú merať intenzitu námahy pri akomkoľvek cvičení. Ľudia, ktorí pravidelne športujú, si môžu vybrať okrem iného z monitorov srdcového tepu, krokomerov alebo smart pásiem. Mnohé z týchto zariadení majú doplnkové funkcie, ktoré umožňujú napríklad kontrolovať počet spálených kalórií počas tréningu.

Nebojte sa neúspešných pokusov!

Väčšina ľudí, ktorí zápasia s problémom nadváhy, má za sebou veľa neúspešných pokusov zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Väčšinou ide o instantné chudnúce diéty, ktoré namiesto toho, aby problém vyriešili, len ho prehĺbia. Pomôžu získať späť tvarovanú postavu, ale len na krátky čas. Po skončení tohto typu kúry sa často dostaví jojo efekt, čo znamená, že musíte opäť začať chudnúť.

Napriek všetkému o zástancov prísnych chudnúcich diét nie je núdza. Mnoho ľudí sa snaží bojovať s nadváhou vylúčením mnohých skupín potravín zo svojho jedálnička. Na tomto princípe je založená väčšina reštriktívnych kúr, ktoré sľubujú rýchle chudnutie. Medzi ne patrí napríklad jablková diéta.

Ako už názov napovedá, počas jeho používania môžete jesť iba jablká a piť čerstvo vylisované šťavy, pripravené doma. Jedenie ovocia vám prinesie najväčší úžitok, ak bude zároveň čerstvé. Tvorcovia diéty však umožňujú jesť jablká aj v pečenej alebo varenej forme.