Zimné šialenstvo pre zdravie

Ukazuje sa, že najobľúbenejšou zimnou disciplínou nie je len skvelá zábava. Lyžovanie, veď o ňom tu hovoríme, má priaznivý vplyv aj na zdravie. Lyžovanie nám samozrejme umožňuje spáliť veľa kalórií, čomu určite prospievajú nižšie teploty. To však nie je jeho jediný zdravotný benefit.

Ovplyvňuje naše telo aj myseľ. Je to dokonalý únik od každodenného rušného života – forma relaxu a odbúrania stresu. Takéto cvičenie na čerstvom vzduchu pomáha aj v boji proti poruchám spánku. Lyžovanie má priaznivý vplyv aj na náš obehový systém, a preto podporuje lepšiu činnosť srdca. Pre mnohých môže byť prekvapením, že lyžovanie zapája rôzne partie svalov, nielen ich naťahuje, ale aj tvaruje postavu.

Ide teda o príjemnú formu starostlivosti o svoje zdravie. Musíme však pamätať na to, že lyžovanie, ako každý iný šport, je záťažou pre organizmus. Mali by ste teda vedieť striedmosť, jazdiť s primeranými bezpečnostnými pravidlami a vďaka tomu sa vyhneme zbytočným zraneniam

Sauna a jej zdravotné vlastnosti

Do sauny je dobré chodiť viackrát do týždňa na maximálne tridsať minút v niekoľkominútových sériách. Zdravotné vlastnosti sauny sú známe po celom svete, no asi netreba nikomu prezrádzať, že nápad dusiť sa v drevenej miestnosti k nám prišiel zo Škandinávie.

Oplatí sa vedieť aj to, že existuje viacero druhov sáun a každá má iné vlastnosti pre naše zdravie. So žiadnou sa to však s frekvenciou návštev neoplatí preháňať. Parná sauna, alebo inak povedané rímsky kúpeľ, je najobľúbenejší typ sauny, ktorý nájdete prakticky na každom mieste, kde sú sauny dostupné.

Na takýchto verejných miestach nájdete aj suchú, parnú a mokrú saunu a tiež moderné infrasauny. Stojí za to sa pri nich na minútu zastaviť, pretože takúto saunu si môže nainštalovať každý vo svojom dome. Stačí kúsok voľného miesta a môžeme umiestniť také zariadenie, ktoré zahreje pokožku a telo, ale nebude nás dusiť horúcim vzduchom.

Zdravá diéta

Správna strava nám pomáha stratiť zbytočné kalórie, ktoré nám spôsobia nadváhu. Pokiaľ ide o to, ako by mala strava vyzerať, mala by pozostávať z veľkého množstva vitamínov, minerálov a nasýtených a nenasýtených tukov. Pokiaľ ide o to, kde sa takéto vitamíny budú nachádzať, napríklad veľa vitamínu K sa nachádza v zelených rastlinách, ako je šalát, vitamín A nájdete v červenej zelenine, ako sú paradajky, ale aj v ovocí, ako sú jahody.

Pokiaľ ide o vitamíny skupiny B, nájdeme ich v celozrnných výrobkoch, teda chlebe v rožkoch a bagetách. Nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny sú inak omega 3 mastné kyseliny, ktoré majú veľmi dobrý vplyv na vzhľad našich vlasov, pokožky a nechtov. Sú to veľmi dobré kyseliny, pretože sa nemusíme báť, že kvôli nim stukneme. Takéto kyseliny možno nájsť v rôznych druhoch rýb. Čo sa týka konzumácie, môžu to byť surové údené ryby, vyprážané alebo varené vo forme rybacích polievok. Stojí za to zaviesť takúto diétu do nášho života.