Zdravá strava

Takzvané zdravé jedlo sa stalo veľmi populárnym po celom svete a v posledných rokoch aj v Poľsku. Pochádza z fariem, kde sa nepoužívajú žiadne chemikálie a možno ho nazvať bio alebo bio.

Ekologické poľnohospodárstvo je v súčasnosti vysoko cenené po celom svete. Európska únia dokonca poskytla špeciálne dotácie farmárom, ktorí na svojich farmách nepoužívajú umelé hnojivá a prípravky na ochranu rastlín a navyše fungujú na princípoch takzvaného trvalo udržateľného rozvoja. Takíto poľnohospodári sa môžu spoľahnúť na oveľa väčšiu pomoc Spoločenstva.

Biopotraviny sú teraz také obľúbené, že prakticky na každom sídlisku vo väčších mestách sú obchody s ponukou takýchto produktov. Môžete si tu kúpiť mäso, mliečne výrobky, zeleninu a ovocie, teda široko chápané poľnohospodárske produkty, ale aj spracované produkty, ako sú krúpy, hotové jedlá, chlieb či koreniny. Vzhľadom na to, že jedlo nie je konzervované, oplatí sa ho kupovať najmä malým deťom.

Zdravé sladké jedlo

Najväčšou diétnou výzvou je spojiť to, čo je zdravé, s tým, čo je sladké. Najmä ak si sladké spájame len s čokoládou. Napriek tomu stojí za to aspoň vyskúšať niekoľko zaujímavých a chutných receptov.

Ovsené sušienky. Veľmi zdravé, poskytujú veľa energie s dlhým uvoľňovaním. Ako druhé raňajky nám môžu nahradiť druhú kávu. Sú veľmi jednoduché na prípravu. Potrebujeme len ovsené vločky, maslo (najlepšie smotanu), trstinový cukor alebo med. Môžeme pridať aj brusnice alebo rodinu a kúsky pražených orieškov a samozrejme kúsky obľúbenej čokolády. Najlepšie, ak je to horká čokoláda. Pozitívne vplýva aj na naše zdravie, takže malé množstvo neublíži a ovsené sušienky s jeho prídavkom účinne nahradia sladkosti.

Treba tiež poznamenať, že je to veľmi výživné a sýte občerstvenie. Postačí nielen ako prídavok ku káve alebo náhrada za sladkú tyčinku počas prestávky v práci, ale môže to byť naše druhé raňajky či popoludňajší čaj. Je to aj úspora. Domáce sušienky sú lacnejšie ako tyčinky z obchodu. Najdôležitejšie je, že sú veľmi zdravé.

Zdravšie alternatívy kávy

Veľmi milovaná káva môže uškodiť, ak to s jej množstvom preháňame. Dokonca aj čaj je stimulant, ako si niektorí ľudia myslia a snažia sa mu vyhýbať. Existujú zdravšie náhrady kávy, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Ak niekto miluje chuť kávy, nemá zmysel ho presviedčať, aby sa tohto nápoja úplne vzdal. Nie je taký škodlivý ako alkohol alebo cigarety. Káva môže mať dokonca dobrý vplyv na náš obehový systém, rovnako ako červené víno, za predpokladu, že ju konzumujeme v malých množstvách. Ak sme však závislí na poriadnom nakopnutí energie každých pár hodín a bez nej cez deň nič nedokážeme a máme pocit, že z nás niekto vypustil vzduch, oplatí sa vyskúšať yerba maté.

Yerba maté je nápoj pochádzajúci z Paraguaja. Je to druh čaju z listov yerby. Tradične sa jedáva cez bombillas. Wojciech Cejrowski sa často objavuje s yebrou. Má tradičnú tekvicu, bom bille a samozrejme termosku na nalievanie yerby. Tento nápoj možno nie je chuťovo výnimočný, no dodáva veľa pozitívnej energie, na rozdiel od kávy nespôsobuje vnútorné nepríjemné vibrácie. Zrýchľuje aj metabolizmus.