Aké doplnky stravy zlepšujú metabolizmus?

Metabolizmus je proces, ktorý sa vyskytuje v tele a zahrnuje rozklad potravy na základné živiny, ktoré sú potom použité na energetické a iné funkcie v tele. Niektoré doplnky stravy môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus, čo môže viesť k lepšiemu zdraviu a nižšej hmotnosti. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto doplnkov.

Kreatín

Kreatín je aminokyselina, ktorá sa prirodzene nachádza v tele a pomáha zvyšovať hladinu energie. Je to obľúbený doplnok medzi kulturistami a športovcami, pretože pomáha zvyšovať svalovú hmotu a výkonnosť. Kreatín tiež môže pomôcť zvýšiť metabolizmus tým, že zvyšuje množstvo svalového tkaniva v tele, ktoré je spojené s vyšším bazálnym metabolizmom (množstvo energie, ktoré telo potrebuje na udržanie svojich základných funkcií v pokoji).

Zelený čaj

Zelený čaj je ďalší populárny doplnok stravy, ktorý môže pomôcť zlepšiť metabolizmus. Obsahuje katechíny, ktoré sú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a zároveň zvyšujú množstvo hormónov spaľovania tukov. Zelený čaj tiež obsahuje kofeín, ktorý môže tiež pomôcť zvýšiť metabolizmus tým, že zvyšuje množstvo energie, ktoré telo spotrebuje.

CLA (konjugovaná kyselina linolová)

CLA je tuková kyselina, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch a hovädzej svalovine. Výskumy ukazujú, že CLA môže pomôcť zvýšiť metabolizmus tým, že znižuje hromadenie tukov v tele a zvyšuje množstvo svalovej hmoty. CLA sa tiež používa ako doplnok stravy pre zlepšenie zdravia srdca a znižovanie hladiny cholesterolu v krvi.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú tukové kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách, orechoch a semienkach. Tieto kyseliny môžu pomôcť zvýšiť metabolizmus tým, že znižujú zápal v tele a pomáhajú zlepšovať citlivosť na inzulín. Zápal je spájaný so zvýšenou hladinou inzulínu, čo môže viesť k hromadeniu tukov v tele a narušeniu metabolizmu. Omega-3 mastné kyseliny tiež pomáhajú zvyšovať množstvo svalovej hmoty, čo môže tiež zvýšiť metabolizmus.

Probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré sa nachádzajú v určitých potravinách a doplnkoch stravy. Pomáhajú zlepšovať zdravie tráviaceho traktu a zvyšovať efektivitu metabolizmu tým, že podporujú rast prospešných baktérií v črevách. Tieto baktérie potom pomáhajú rozkladať potravu a zlepšovať trávenie, čo môže viesť k lepšiemu vstrebávaniu živín a zvyšovaniu metabolizmu.

Vláknina

Vláknina je typ sacharidov, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine a celozrnných potravinách. Pomáha zlepšovať trávenie a znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina tiež pomáha zvyšovať množstvo svalovej hmoty a znižovať hladinu tukov v tele, čo môže tiež zvýšiť metabolizmus.

Záver

Metabolizmus je kľúčovým procesom v tele, ktorý ovplyvňuje náš energetický stav a celkové zdravie. Niektoré doplnky stravy môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus tým, že zvyšujú množstvo svalovej hmoty, znižujú hladinu tukov v tele a zvyšujú efektivitu trávenia. Zelený čaj, CLA, omega-3 mastné kyseliny, probiotiká a vláknina sú len niektoré z doplnkov stravy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus a celkové zdravie. Je však dôležité mať na pamäti, že doplnky stravy by sa mali užívať iba po konzultácii s lekárom a mali by sa používať ako súčasť vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.