Hashimotova choroba – čo to je a ako by mala vyzerať strava pri tejto chorobe?

Hashimotova choroba je autoimunitná choroba štítnej žľazy, ktorá vedie k zničeniu tkaniva žľazy a teda k zníženiu produkcie hormónov štítnej žľazy. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u žien a môže sa objaviť v každom veku. Hlavnými príznakmi choroby sú únava, strata energie, zvýšená citlivosť na chlad, nechutenstvo, priberanie na váhe a depresia.

V dnešnej dobe je stále viac ľudí s Hashimotovou chorobou, ktorí si uvedomujú, že zmena stravy môže pomôcť zmierniť niektoré z príznakov. Zmena stravy môže pomôcť znížiť zápal a podporiť imunitu.

Strava pre Hashimotovu chorobu

Pri Hashimotovej chorobe by mala byť strava zameraná na potraviny, ktoré podporujú zdravie štítnej žľazy a zároveň znižujú zápal. Medzi tieto potraviny patria:

  • Potraviny bohaté na vitamín D: vitamín D podporuje zdravie štítnej žľazy a môže pomôcť pri prevencii autoimunitných chorôb. Tieto potraviny zahŕňajú lososa, tuniaka, syr a vajcia.
  • Potraviny bohaté na selén: selén je minerál, ktorý je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy. Tieto potraviny zahŕňajú brazilské oriešky, lososa, tuniaka, hlivu ustricovú a semienka slnečnice.
  • Potraviny bohaté na zinok: zinok podporuje zdravie imunitného systému a môže pomôcť pri boji proti zápalu. Tieto potraviny zahŕňajú hovädzie mäso, jahody, tekvicové semienka a hlivu ustricovú.
  • Potraviny bohaté na vitamín A: vitamín A je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy a pomáha udržiavať zdravé sliznice a kožu. Tieto potraviny zahŕňajú mrkvu, sladké zemiaky, špenát a tekvicu.

Potraviny, ktoré treba pri Hashimotovej chorobe obmedziť alebo úplne vylúčiť

Pri Hashimotovej chorobe by sa mali obmedzi alebo úplne vylúčiť niektoré potraviny, ktoré môžu podporovať zápal a spôsobovať negatívne reakcie u niektorých pacientov. Medzi tieto potraviny patria:

  • Glutén: mnoho pacientov s Hashimotovou chorobou trpí intoleranciou na lepok, ktorý sa nachádza v obilninách ako pšenica, raž a jačmeň. Konzumácia potravín obsahujúcich lepok môže podporovať zápal a spôsobovať nepríjemné príznaky, ako napríklad nadúvanie a tráviace ťažkosti.
  • Mliečne výrobky: niektorí pacienti s Hashimotovou chorobou môžu byť citliví na laktózu, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch. Konzumácia mliečnych výrobkov môže spôsobiť tráviace ťažkosti a podporovať zápal.
  • Príliš veľa surových krížovitých zelenín: niektoré surové krížovité zeleniny, ako napríklad brokolica, kel, karfiol a kapusta, môžu obsahovať látky, ktoré môžu spôsobiť problémy pri tvorbe hormónov štítnej žľazy. Preto sa odporúča konzumovať tieto zeleniny varené a nie príliš často.

Všeobecne platí, že pri Hashimotovej chorobe by sa mala strava zameriavať na čerstvé a celistvé potraviny, ktoré obsahujú množstvo živín a vitamínov potrebných na udržanie zdravia a imunitného systému. Taktiež sa odporúča konzumovať dostatok bielkovín a vlákniny, ktoré môžu pomôcť udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom stravy pri Hashimotovej chorobe by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo nutričným špecialistom. Samozrejme, zmena stravovacích návykov nie je náhradou za liečbu, ale môže byť doplnkom k štandardnej terapii a pomôcť zmierniť niektoré príznaky choroby.