Existuje nejaké zdravotné tajomstvo?

Každý má svoje tajomstvá zdravia, ktoré pravidelne prispievajú k zdravému duševnému a fyzickému stavu. Každý môže byť prekvapený rozmanitosťou a eklekticizmom týchto konkrétnych zdravotných praktík. To sa pohybuje od bežnej po nemožnú ezoterickú akciu. Napríklad v Číne niektorí Číňania pijú krv mŕtveho hada, aby si udržali svoju mužnosť a bojovali proti množstvu chorôb.

Pre udržanie zdravia a fyzickej pohody však naozaj netreba chodiť tak ďaleko. Rozvoj lekárskej vedy uľahčil zdravotnú starostlivosť väčšine ľudí, najmä tým, ktorí žijú v priemyselných krajinách. Pre ľudí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach vo väčšine krajín tretieho sveta, je to iný príbeh. V skutočnosti nemusíte poznať tajomstvo zdravia, pokiaľ ide o fyzickú a duševnú pohodu. Na pochopenie základných princípov, ktoré tvoria základ zdravého životného štýlu, nepotrebujete vedca.

V prvom rade sa musíme zamyslieť nad svojou stravou. Ako povedal jeden slávny muž: sme to, čo jeme. Všetko, čo dávame do nášho tela, má veľmi hlboký vplyv na naše zdravie. To znamená, že denná konzumácia liekov a pitie litrov sódy sa môže z dlhodobého hľadiska ukázať ako škodlivé pre náš organizmus.

Čo jesť pred tréningom?

Každý, kto drží diétu, veľa cvičí, sa čuduje, čo môže a nemôže jesť pred alebo po tréningu, aby neprišiel o už dosiahnuté výsledky. Cvičenie vo fitness klube alebo posilňovni si vyžaduje veľa námahy a je pre telo značnou záťažou. Pred odchodom na tréning sa odporúča skonzumovať pevné sacharidy, ktoré sú hlavným „zásobníkom“ ľudskej energie.

Jedlo by sa malo zjesť aspoň dve hodiny pred odchodom do posilňovne/fitnes. Len tak látky obsiahnuté v jedle podporia tvorbu svalového glykogénu a pripravia telo na pevnú a dlhotrvajúcu námahu.

Najväčšie množstvo sacharidov, ktoré pokrývajú energetickú potrebu človeka, nájdeme v krúpach, niektorých druhoch pečiva, cestovinách, vločkách, koreňovej zelenine, šťavách, ovocí a strukovinách. Rovnako dôležité je konzumovať správne množstvo bielkovín, ktoré sú stavebnou zložkou svalového tkaniva – tvoria 20 % z celkového množstva. Ak je v strave málo bielkovín, len ťažko si udržíme stálu telesnú hmotnosť či vyrysujeme svaly.

Nie vždy máme svoje zdravie pod kontrolou

Lievikovitý hrudník je pomerne komplikovaný a málo estetický, jedna z najčastejších deformít hrudníka. Nevýhodou je, že hrudník sa v rôznych vzdialenostiach od hrudnej kosti zrúti dovnútra. Môže byť vytvorený asymetricky alebo symetricky.

Pri tomto type stavu sa u väčšiny ľudí môžu vyskytnúť aj výrazné deformácie rebrových oblúkov. Lievikovitý hrudník sa tiež veľmi často spája s viac či menej závažnými poruchami držania tela. Lekári považujú za hlavné príčiny tohto typu deformácie rachitu, problémy so syntézou kolagénu vo svaloch, genetické defekty. Jedno dieťa z každých 1000 pôrodov sa narodí s touto chybou.

Štatisticky sa s týmto problémom narodia častejšie chlapci ako dievčatá. Okrem viditeľnej deformácie hrudníka a rebrových oblúkov môže toto ochorenie sprevádzať aj: výrazná slabosť chrbtového svalstva, skolióza, časté infekcie dýchacích ciest. Jedinou metódou liečby je operácia podporená následnou rehabilitáciou.