Vyberte si vhodný tréningový plán

Šport je zdravie a pohybovú aktivitu potrebuje každý. Treba si však uvedomiť, že nie je také jednoduché vybrať si pre seba ten správny tréning. Áno, šport pôsobí na naše telo priaznivo, umožňuje zhodiť množstvo zbytočných kilogramov, zlepšuje pohodu, upravuje krvný obeh, okysličuje a pod., no môže aj uškodiť.

Preto stojí za to zostaviť si vhodný tréningový plán. Ako to spraviť? Ak chceme, aby to bol profesionálny plán, najlepšie je poradiť sa s trénerom. Samozrejme, môžete na tom pracovať sami alebo s niekým známym, kto má v tejto veci skúsenosti. V prvom rade je dôležité zmerať svoje zámery. Ak naše dobrodružstvo so športom ešte len začíname, buďme opatrní.

Námahu treba zvyšovať postupne, pomaly si na ňu zvykať, budovať ju. Tiež nemôžete cvičiť každý deň. Počiatočný tréningový plán by mal zahŕňať iba tri dni v týždni. Mali by ste si určiť, koľko času denne tomu strávime a myslieť aj na správnu stravu. Veľmi dôležitý je aj odpočinok.

Periférny tréning doma – plán

Každý, kto sa snaží dosiahnuť vysnívanú postavu, si musí hneď na začiatku svojej cesty zostaviť tréningový plán a jedálniček, ktoré mu uľahčia úspech. Kým správne zvolené jedlá sa dajú poskladať tak, že sú pre nás výborným zdrojom energie, cvičenie treba konzultovať s odborníkom, najmä ak máme na mysli kruhový tréning doma.

Plán tohto tréningu by mal vychádzať zo základných princípov, akými sú všeobecný rozvoj svalového tkaniva, zameranie sa na všetky svalové partie, rozdelenie na všeobecné a silové cvičenia. Periférny tréning doma a plán, ktorý predpokladá najlepšie výsledky v čo najkratšom čase, je výzvou, ktorú pri starostlivom plánovaní bez väčších problémov zrealizujeme.

Nezabúdajme, že aj keď nechceme používať telocvičňu a máme obrovské množstvo sebazaprenia, môžeme cvičiť kdekoľvek. Práca, domov, škola či dokonca dvor sú miesta, kde nájdeme priestor na každodenný tréning.

Predtréningové jedlo

Každý človek, ktorý vedie zdravý životný štýl, pravidelne cvičí a dbá na správnu výživu, vie, aká dôležitá je správna výživa. Je veľmi dôležité, aké jedlo si dať pred tréningom. Práve on dodáva telu energiu potrebnú na cvičenie a umožňuje efektívne cvičenie.

Nie každý však vie, čo je najlepšie jesť pred začiatkom cvičenia a koľko času pred tréningom je najlepšie zjesť toto jedlo. V prvom rade sa oplatí dbať na správne množstvo bielkovín v predtréningovom jedle – oplatí sa zvoliť radšej mäso ako tvaroh a iné druhy mliečnych výrobkov. Dôležité sú aj sacharidy, ktoré umožňujú telu získavať energiu – výbornou voľbou sú komplexné sacharidy, ale odporúča sa aj určité množstvo jednoduchých sacharidov.

Pridávanie tukov do jedál pred tréningom je sporným bodom – niektorí to považujú za dobré riešenie, zatiaľ čo iní nie. Predtréningové jedlo by sa nemalo jesť tesne pred odchodom do posilňovne, ale o niečo skôr.