Vitamíny a minerály pre športovcov

Telo športovca, ktorý intenzívne trénuje, vykazuje zvýšený nárok na cenné živiny, ako aj na vitamíny a minerály. Štandardné dávky vitamínov a minerálov vo všeobecne dostupných prípravkoch sa v tomto prípade môžu ukázať ako nedostatočné, preto sa oplatí siahnuť po špecializovaných prípravkoch pre kulturistov.

Čo hľadať v zložení?
Vitamínové a minerálne prípravky by mali obsahovať pre telo najcennejšie vitamíny, ktorých prítomnosť je podmienkou správneho priebehu mnohých procesov. Medzi takéto vitamíny patria okrem iného: vitamín A, E, C a vitamíny skupiny B. Dôležitou zložkou takýchto prípravkov je horčík, ktorý sa najčastejšie vyskytuje spolu so zinkom a vitamínom B6. Jednou z funkcií horčíka v tele je udržiavať správne fungovanie kostrového svalstva.

Najpopulárnejšie formy
Vitamíny a minerály sú najčastejšie dostupné vo forme tabliet a kapsúl. Na trhu nájdete aj pastilky alebo prášky na samorozpustenie vo vode.

Ako funguje zinok, horčík a vitamín B6?

Prípravky horčíka dychtivo konzumujú nielen športovci. Horčík je prvok, ktorý ovplyvňuje mnohé procesy v tele a zinok a vitamín B6 podporujú jeho fungovanie. Tieto tri zložky majú ešte jedno uplatnenie – môžu prispieť k rozvoju svalovej hmoty. ako?

Podpora anabolických reakcií
Zinok, horčík a vitamín B6 vo vhodne zvolenom pomere ovplyvňujú syntézu anabolických hormónov v tele a zlepšujú reakciu svalového tkaniva na tieto hormóny. Medzi anabolické hormóny patrí okrem iného testosterón a rastový hormón. Vďaka anabolickým reakciám majú svaly vhodné podmienky na rozvoj.

Inhibícia katabolických reakcií
K správnej regenerácii organizmu po cvičení napomáha aj horčík a zinok a vitamín B6 podporujúce jeho pôsobenie. Inhibíciou pôsobenia kortizolu účinne zabraňujú katabolickým reakciám, ktoré by mohli poškodiť unavené svaly. Skracujú aj čas potrebný na plnohodnotnú regeneráciu organizmu.

Starostlivosť o myseľ a telo – horčík a draslík

Intenzívna námaha, stres, potenie, dehydratácia – to všetko má vplyv na vyplavovanie veľmi dôležitých mikroelementov z nášho tela. Dva, ak nie najdôležitejšie, sú horčík a draslík. To sú prvky, o ktorých počul snáď každý športovec. Prečo sú také dôležité?

Suplementácia horčíka a draslíka je nielen medzi športovcami veľmi populárna a ich nedostatky sú veľmi časté. Hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy, slabosť, nesústredenosť, precitlivenosť a nervozita, pri veľkých nedostatkoch – svalové kŕče, závraty až mdloby. V takýchto situáciách je prvou záchranou vhodná príprava horčíka a draslíka.

Horčík sa najlepšie vstrebáva v kombinácii s inými látkami, napríklad s laktátom horečnatým, ako aj s vitamínom B6. Draslík sa na druhej strane nachádza sám v doplnkoch. Nezabúdajte, že najdôležitejšia je pravidelnosť príjmu minerálov, obohatená o vhodnú stravu. Tieto prvky sa nachádzajú vo veľkom množstve najmä v zelenej zelenine.