Sila a svalová hmota

Kreatín je známy už viac ako pol storočia a jeho pôsobenie umožňuje zlepšiť silu a vytrvalosť nielen amatérom, ale aj profesionálom. Rýchlejší rast suchej svalovej hmoty a lepšie výsledky počas tréningu sú charakteristické znaky kreatínu.

Rast svalových buniek
Kreatín sa dostáva do svalových buniek a zvyšuje ich hydratáciu. Výsledkom je, že bunky dostávajú stimul k rastu. Okrem toho vám používanie kreatínu umožňuje zlepšiť silu a vytrvalosť, čo sa premieta do dlhšieho a intenzívnejšieho tréningu.

Užívanie doplnkov
Kreatín prichádza v niekoľkých formách. Najpopulárnejší je monohydrát, čo je takmer stopercentne čistý kreatín. Okrem toho je na trhu malát a etylester, ktoré sa vyznačujú lepšou stráviteľnosťou. Dávka, ktorú počas dňa skonzumujeme, závisí od toho, v akej fáze keratínového cyklu sa nachádzame. V cykle prebieha saturačná a udržiavacia fáza. Užívanie kreatínu po určitú dobu si potom vyžaduje dostatočne dlhú prestávku.

Ako sa zbaviť kŕčov?

Svalové kŕče sú prekliatím športovcov, ale dostávajú nás aj po intenzívnom cvičení alebo v noci. Aby ste im zabránili, stojí za to zaviesť do stravy viac horčíka a draslíka.

Horčík na kŕče
Horčík je prvkom zapojeným do procesov svalovej kontraktility. Jeho nedostatok môže spôsobiť okrem iného bolestivé a nekontrolované kontrakcie. Horčík sa nachádza v produktoch, ktoré používame na prípravu jedál. Prvok nájdeme v celozrnnom pečive, fazuli, špenáte alebo hrášku. Tiež stojí za to zaviesť kašu do stravy. Horčík nájdeme aj v čokoláde, čo je dobrá správa pre labužníkov. Oplatí sa však vybrať ten, ktorý má v sebe menej cukru.

Doplnky sú užitočné
Ak si nie sme istí, či je naša strava bohatá na horčík, oplatí sa siahnuť po suplementoch. Poskytujú koncentrovanú dávku prvku a po niekoľkých dňoch môžete vidieť účinky ich používania. Najlepším riešením je prípravok s dodatočným obsahom vitamínu B6, ktorý podporuje vstrebávanie horčíka.

Čo piť počas tréningu?

Voda je výborným prostriedkom na hydratáciu organizmu a oddialenie nástupu únavy. pitie veľkého množstva neperlivej vody sa odporúča predovšetkým tým, ktorí užívajú kreatín ako doplnok. Čistá voda nám však neposkytuje všetky potrebné zložky.

Športové nápoje
Pri návšteve predajne so športovými doplnkami určite nájdeme izotonické nápoje. Je to vynikajúce riešenie, ako uhasiť smäd a dodať telu cenné minerály. Izotonický nápoj reguluje hladinu elektrolytov. Potením strácame pri cvičení veľa cenných látok, preto je ich dopĺňanie dôležité pre správny priebeh početných procesov v tele.

Pohodlná forma podávania
Izotonický nápoj, podobne ako voda, sa dodáva vo fľašiach rôznych objemov. Nápoj je možné pripraviť aj svojpomocne s použitím prášku s rôznymi chuťovými kvalitami. Nájdeme ho v predajniach športovej výživy.