Športová výživa

Spolu s rozvojom jednotlivých spoločností sa objavuje čoraz väčší počet doplnkov stravy pre športovcov. Zároveň si treba uvedomiť, že nie každý, kto trénuje, sa o ne zaujíma. O našom prístupe k takýmto doplnkom sa teda môžete zamyslieť už od začiatku.

Je známe, že niektoré z nich pomáhajú pri dosahovaní konkrétnych výsledkov v posilňovni, no sú aj také, ktoré negatívne ovplyvňujú pohodu a správanie. Preto sa oplatí starostlivo vyberať tie, ktoré pomáhajú pri dosahovaní úspechu, no zjednotenie má vplyv na ich správanie. Oplatí sa prečítať si zloženie, pretože vďaka tomu sa budete môcť dozvedieť veľa o účinkoch takéhoto doplnku.

Je všeobecne známe, že produktov je veľa, takže bude len na nás, pre čo sa naozaj rozhodneme a v akom čase sa chceme dostať na vrchol.

Pravdou je, že vždy máme na výber a to, čo si vyberieme, závisí výlučne od nás samých. Preto sa oplatí na to pamätať pri takýchto nákupoch.

Populárne doplnky BCAA

BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, medzi ktoré patrí leucín, izoleucín a valín, čo sú esenciálne aminokyseliny, ktoré budujú svaly.

BCAA doplnky sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí trénujú silové športy (napr. kulturistika, vzpieranie, armwrestling), vytrvalostné a silové športy (napr. gymnastika, streľba), vytrvalostné športy (napr. beh alebo cyklistika) alebo sa venujú sochárstvu. Používané pred a počas tréningu tlmia pocit únavy a zlepšujú cvičebnú kapacitu. Prípravky ihneď po tréningu obnovujú svaly, keď potrebujú najcennejšie aminokyseliny. BCAA sú dostupné vo forme tabliet, práškov a tekutín, ktoré telo najľahšie absorbuje.

Aminokyseliny BCAA znižujú pocit únavy, urýchľujú regeneráciu svalov, prispievajú k budovaniu čistej svalovej hmoty, znižujú citlivosť svalov na bolesť a zlepšujú náladu. Tieto doplnky podporujú inhibíciu záťažového a pozáťažového katabolizmu ako aj regeneráciu po tréningu, sú tiež katalyzátorom anabolických zmien.

Populárne proteínové doplnky

Prirodzeným stavebným materiálom svalov sú bielkoviny, teda bielkoviny s aminokyselinami. Kulturisti, ľudia, ktorí veľa trénujú alebo majú nedostatok bielkovín v tele si môžu jednoducho pomôcť suplementáciou proteínovými doplnkami.

V závislosti od cieľa, ktorý chcete doplnkami dosiahnuť, by ste si mali vybrať správny typ proteínových produktov, napríklad srvátkové, živočíšne, kazeínové, sójové. Najrýchlejší spôsob, ako dostať aminokyseliny do svalov, je prijať rýchlo vstrebateľné bielkoviny (napr. srvátkový proteín), ktoré telo vstrebe za 20 minút až dve hodiny. Tieto druhy proteínov sa používajú napríklad po tréningu a hneď po prebudení. Bielkoviny, ktoré sa vstrebávajú pomaly, dokonca až 6 – 7 hodín, sa užívajú pred spaním alebo počas dňa, ak nie je čas na ďalšie jedlo. Medzi pomaly absorbované aminokyseliny patrí vaječný bielok a mlieko.

Na trhu nájdete aj zmesi proteínov. Sú známe ako celodenné. Ide o kombináciu aminokyselín, ktoré sa vstrebávajú rýchlo aj pomaly, aby poskytli svalom stálu hladinu bielkovín na niekoľko hodín.