Dôležité sacharidové doplnky

Sacharidy sú ideálnym zdrojom energie. Je to tiež tuk, ale sacharidy sú prvky, ktoré naše telo lepšie absorbuje. Aby si športovci dodali potrebnú energiu počas tréningu, siahajú po suplementoch na báze sacharidov.

Rýchla a pomalá energia

Jednoduché cukry veľmi rýchlo ovplyvňujú našu energetickú bilanciu. Okamžite nám dodajú energiu. Komplexné sacharidy sú však lepším riešením, pretože dodávajú energiu postupne, čo vám umožní cvičiť dlhšie. Jednoduché cukry nájdeme okrem iného v sladkostiach a sýtených nápojoch. Je lepšie sa im vyhnúť, keďže ide o dočasné riešenie, ktoré odďaľuje moment únavy.

Doplnky a ich zloženie

Suplementy obsahujúce jednoduché a komplexné sacharidy sú určené na ochranu glykogénu nahromadeného vo svaloch, dodávajú energiu počas tréningu a skracujú dobu regenerácie po cvičení. Dominancia komplexných cukrov nám zabezpečí správne dávky energie počas celého trvania tréningu.

Sacharidové doplnky – čo to vlastne je?

Prítomnosť sacharidov v strave športovcov by nemala byť prekvapením. Sú zdrojom energie, ktorá je potrebná na vedenie intenzívneho a efektívneho tréningu.

Výber kondicionéra

Dôležité je, aby zloženie doplnku stravy obsahovalo sacharidy s rôznou dĺžkou reťazca. Jednoduché látky pôsobia takmer okamžite, no energia je potrebná počas celého tréningu. Tu dokonale fungujú komplexné sacharidy. Vstrebávajú sa dlhodobo, čím zabezpečujú stály prísun primeraných dávok energie. Medzi jednoduché sacharidy patrí napríklad glukóza. Medzi cukry s dlhým reťazcom patrí napríklad maltodextrín. Zlepšujú transport kreatínu.

Diéta a občerstvenie

Okrem suplementov, ktoré sú zdrojom koncentrovaných dávok uhľohydrátov, možno túto zložku nájsť v potravinách. Pri hromadnej diéte by sme sa mali zamerať na cestoviny alebo ryžu. Ovocie nám dodá aj cukry. Dobrým riešením pre zaneprázdnených ľudí sú špeciálne tyčinky s vhodnou sadou sacharidov. V bežnom supermarkete ich nekúpime.

Gainer kondicionér – jeho zloženie a výhody

Pri hľadaní dobrého suplementu, ktorý podporí naše telo počas vyčerpávajúceho tréningu, stojí za to venovať pozornosť jednému z najnovších výdobytkov v oblasti dietetiky a suplementácie. Ide o gainer, ktorý v sebe spája silu a energiu a zároveň sa stáva základným stavebným kameňom svalov.

Kondicionér typu Gainer sa odporúča najmä ľuďom s veľmi rýchlym metabolizmom a jemnými svalmi. Takýto organizmus si vyžaduje najmä energetickú podporu zvonku. Gainer môžu užívať ľudia, ktorí nemajú problém s tukovým tkanivom, práve naopak – ťažko si budujú pozitívnu energetickú bilanciu. Gainer je komplexná kombinácia bielkovín a sacharidov. V gainer kondicionéri často nájdeme tuky, ale tie zdravé a pri zvýšenej námahe pre naše telo potrebné. Najčastejšie je to kyselina linolová alebo kokosový olej.

Gainer je tiež obohatený o mikroelementy, ktoré uľahčujú vstrebávanie živín a urýchľujú celkový svalový rast a silu. Gainer je len doplnok, pričom najdôležitejší pri rozvoji našej svalovej hmoty bude profesionálne pripravený tréning.