Proteíny a doplnky po tréningu, čo sa oplatí vedieť?

Krásne svalnaté telo je snom mnohých ľudí. Bohužiaľ, aj intenzívne cvičenie v posilňovni bude zbytočné, ak nebudeme jesť správne množstvo bielkovín. V našom jedle ho zvyčajne nie je dostatok. V takejto situácii sa oplatí siahnuť po proteínových doplnkoch.

Spomedzi mnohých druhov proteínových prípravkov si pozornosť zaslúžia srvátkové proteínové koncentráty. Sú známe ako WPC. Treba však pripomenúť, že okrem samotných bielkovín tieto prípravky obsahujú aj tuky a laktózu, teda cukor.
Ďalším typom proteínu získaného zo srvátky je WPI, teda proteínový izolát. V tomto prípade sa z prípravku odstráni v podstate všetka laktóza. Vďaka tomu tieto prípravky neobsahujú škodlivé cukry, ktoré nie sú až také dôležité v procese regenerácie svalov po tréningu.

WPH, čiže proteínový hydrolyzát, je živina, ktorá nám zabezpečuje kratší čas vstrebávania aminokyselín. Získava sa procesom enzymatickej hydrolýzy, čo je relatívne nová technika pri výrobe tohto typu doplnku.

Čo sú to gainery?

Väčšina ľudí, ktorí prichádzajú do posilňovní, ich navštevuje kvôli naberaniu svalov.Mnohí z nich sa hneď na začiatku pýtajú, aké doplnky / živiny by mali začať užívať.

Na začiatok sa im odporúča dodržiavať pravidlá stravovania a zvyknúť si telo na silový tréning. Keď prejdú touto fázou, najčastejšie používajú kondicionér, čo je gainer. Ide o sacharidové a proteínové doplnky s veľkou sacharidovou prevahou. Najčastejšie na 100 gramov výrobku obsahujú:

  • od tucta až po tridsať niekoľko gramov bielkovín.
  • od šesťdesiatich až po deväťdesiat gramov sacharidov
  • až tucet gramov tuku

V prvom rade by gainery mali zvýšiť biologickú dostupnosť zložiek obsiahnutých v kondicionéri, navyše urýchliť rast sily a hlavne urýchliť rast svalovej hmoty. Žiaľ, ľudia náchylní na priberanie by si užívanie Gainerov mali dobre premyslieť, pretože im môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Doplnky po tréningu

Pri cvičení plastiky musíme pamätať na regeneráciu, aby naše svaly a celé telo mali silu do ďalšieho tréningu. Ak si to nepamätáme, rýchlo sa pretrénujeme, čo ľahko zastaví účinky alebo ich dokonca zvráti, o zdravotných problémoch ani nehovoriac.

Správne zostavené suplementy po tréningu nás rýchlo vyvedú zo stavu katabolizmu a uvedú nás do anabolického stavu, v ktorom telo prechádza regeneráciou. V tomto prípade sa počíta čas a súčasné doplnky môžu tento čas skrátiť, takže účinky sú viditeľnejšie. Okrem toho sa zvyšuje intenzita procesov budovania svalovej hmoty.

Treba pamätať na to, že telo po skončení tréningu neprestáva fungovať, preto je dôležité zabezpečiť mu najdôležitejšie látky podporujúce regeneráciu. Ide o rýchlo stráviteľné sacharidy, tzv jednoduché cukry. Ich prísun má doplniť stratu svalového glykogénu (sacharidy uložené vo svaloch), ktoré slúžia na krytie strát energie pri cvičení.