Kto by mal používať doplnky?

Ľudia, ktorí trénujú, veľmi často vyhľadávajú doplnky stravy. A je to tak správne. Živiny sú stvorené špeciálne pre nich. Fyzicky aktívni ľudia strácajú počas cvičenia množstvo cenných vitamínov a minerálov.

Vitamíny, bielkoviny, sacharidy a aminokyseliny sa skutočne podieľajú na procesoch, ktoré prispievajú k budovaniu svalovej hmoty a znižovaniu telesného tuku. Živiny môžu prijímať amatérski tréneri a profesionáli.

Doplnky stravy by mali užívať predovšetkým ľudia, ktorí sa venujú všetkým druhom silových a vytrvalostných športov. Budú pracovať pre kulturistov, vzpieračov a športovcov. V ich prípade sa odporúča užívať najmä tie suplementy zamerané na zvýšenie sily organizmu. Súčasťou predaja sú aj prostriedky urýchľujúce spaľovanie tukov. Proteínové doplnky sa naopak odporúčajú tým, ktorých cieľom je budovať svalovú hmotu, teda pekne vyrysovať postavu.

Čo sú to doplnky stravy?

V minulosti boli doplnky stravy používané športovcami považované za steroidy. Už v nás však nevzbudzujú také rušivé emócie. Užívanie doplnkov stravy sa rovná starostlivosti o zdravie. Treba zdôrazniť, že nikdy nemali nič spoločné so steroidmi. Vyrábajú sa úplne legálne. Môžu si ich osvojiť ako ľudia, ktorí športujú amatérsky, ale aj profesionáli. V súčasnosti je na trhu veľa rôznych druhov doplnkov. Medzi nimi sú tie bohaté na vitamíny, prvky a makroživiny. Sú veľmi nápomocné, ak chceme dosahovať lepšie výsledky a rozvíjať sa.

Ak siahneme po doplnkoch stravy, mali by sme pamätať na dodržiavanie odporúčaní, ako ich užívať. Nemôžeme prekročiť denné dávky.

Doplnky sú určené na vytváranie svalového tkaniva a spaľovanie tukov. V nadmernom množstve však môžu viesť k závažným vedľajším účinkom. Najčastejším dôsledkom nadmerného užívania doplnkov stravy je zlyhanie organizmu. Môžu sa vyskytnúť vážne svalové kŕče a naše obličky nemusia správne fungovať.

Kofeín a vplyv na chudnutie

Každý vie, ako kofeín funguje. Je všeobecne známe, že ide o stimulant. V rôznych podobách ho berú ľudia po celom svete. Spája sa najmä s kávou. V skutočnosti sa však nachádza v mnohých iných produktoch, ako sú napríklad limonády, čaj a cola. Je však potrebné vedieť, že kofeín ovplyvňuje aj:

  • boj s únavou,
  • zvýšenie vzrušenia organizmu,
  • zvýšenie sily svalovej kontrakcie,
  • zrýchlenie metabolizmu organizmu.

Niektorí ľudia berú kofeín aj vo forme doplnkov stravy. Vyrábajú sa napríklad špeciálne nápoje.

Po užití kofeínu okamžite pocítime náhly výbuch energie. Dáva nám silu konať a predovšetkým cvičiť. Nepriamo tiež prispieva k spaľovaniu tukov. Kofeín tiež zlepšuje krvný obeh, vďaka čomu sa do nášho mozgu dostáva viac kyslíka. Krv cirkuluje rýchlejšie a my sa cítime oveľa lepšie. Vďaka tomu máme väčšiu ochotu podniknúť akúkoľvek fyzickú aktivitu.