Proteín – na čo a na čo?

Proteínové doplnky sú veľmi dôležitým prvkom podpory efektívneho tréningu. Pri proteíne je dôležitý múdry spôsob suplementácie a výber vhodného prípravku. Spomedzi živín dostupných na trhu môžeme rozlíšiť niekoľko druhov.

Univerzálne suplementy – takzvané proteínové zmesi je možné užívať v podstate počas celého tréningového cyklu. Ich hlavnou úlohou je podpora tela pred aj po tréningu, ako aj jeho regenerácia. Vhodné pre ľudí, ktorí začínajú svoje dobrodružstvo s kulturistikou.

Predtréningové doplnky sa rýchlo vstrebávajú a poskytujú viditeľný výsledok. Väčšinou sú založené na ľahko stráviteľnej srvátke a suplementácia sa odporúča približne hodinu pred tréningom alebo ráno, kedy je dôležité efektívne dodať energiu celému telu.

Nočné doplnky sú typické regeneračné doplnky na báze kazeínového proteínu, vyznačujúce sa dlhou dobou vstrebávania. Počas spánku chránia naše svaly a pripravujú sa na ďalší tréning.

Posledným typom proteínového suplementu, ktorý stojí za zmienku, je ten, ktorý prispieva k redukcii telesného tuku. Špeciálne pripravený, bez zbytočných kalórií a tuku, dokonale zapôsobí na naše telo pri práci na štíhlej línii.

Kazeínový proteín – účinná výživa

Kazeínový proteín sa odporúča začiatočníkom aj pokročilým kulturistom. Na rozdiel od obľúbeného srvátkového proteínu, kazeín, získaný zo živočíšneho mlieka (zvyčajne kravského mlieka), sa telom vstrebáva pomaly.

Výskumy ukazujú, že pomalé, ale pravidelné vstrebávanie bielkovín prispieva k jeho účinnosti a efektívnej podpore svalov. Kazeínový proteín sa odporúča užívať na noc vo forme šejku alebo tekutého kondicionéra a vďaka niekoľkohodinovému vstrebaniu je náš spánok ideálny čas na to, aby sme urobili svoju prácu a efektívne zregenerovali naše telo.

Kazeínový doplnok sa však neodporúča ako regeneračný a potréningový doplnok kvôli príliš pomalému času účinku. Vtedy môžeme siahnuť po srvátkovom proteíne alebo gainerovom doplnku, ktorý zároveň efektívne doplní energetické nedostatky. Suma sumárum, kazeín je ideálna regenerácia po tvrdom tréningu a podpora pri budovaní našich svalov. Keď si ho dáme v noci, môžeme si byť istí, že naše telo bude na ďalší deň plné sily.

Zdravý vaječný bielok

Prakticky každá strava obsahuje vaječné bielka. Ich pravidelná konzumácia poskytuje nielen cenné živiny, ale pomáha aj k dosiahnutiu krásne vyrysovanej postavy.

Priemerný vaječný bielok má iba šestnásť kalórií. Tuk a sacharidy v nej však nenájdeme. Z tohto dôvodu ide o potravinu takmer bez chýb.

Najcennejšou zložkou bielkovín sú bielkoviny, ktoré obsahujú. Konzumáciou bielkovín z jedného proteínu si zabezpečíme až štyri gramy bielkovín, ktorých kvalita je mimoriadne vysoká. Ďalšou výhodou je fakt, že sa v nich nachádza až stoštyridsaťpäť rôznych aminokyselín. Vaječné bielkoviny sú navyše bohaté na antioxidanty, ktoré účinne odďaľujú proces starnutia.

Ďalšou cennou látkou nachádzajúcou sa vo vaječnom bielku je riboflavín. Jeho prítomnosť v tele urýchľuje všetky metabolické procesy. Preto pomáha pri spaľovaní tukov a budovaní takzvanej suchej svalovej hmoty. Z tohto dôvodu by mal vaječný bielok konzumovať každý, kto chce dosiahnuť peknú postavu.