Potrebujete užívať doplnky výživy?

Výživové doplnky sú v posledných rokoch mimoriadne obľúbené. Na pultoch lekární nájdete prípravky, ktoré pomáhajú takmer so všetkým a poskytujú množstvo cenných ingrediencií. Naozaj ich musíte použiť?

Zdrojom vitamínov a cenných minerálov by mala byť vyvážená a starostlivo premyslená strava. V situácii, keď sa nedokáže vyrovnať s prísunom všetkých zložiek, môžete použiť doplnky výživy a multivitamíny. Športovci, ktorých telo je zaťažené intenzívnym tréningom, ako napríklad ľudia na rehabilitácii alebo tehotné ženy, vyžadujú väčší prísun ingrediencií a v ich prípade môžu byť živiny a suplementy veľmi prospešné.

Špecialisti zdôrazňujú, že doplnky stravy nie sú cukríky, po ktorých siahnete bez rozmýšľania. Mali by byť vyberané veľmi starostlivo, vedené potrebami tela. Taktiež nie je možné užívať veľa prípravkov naraz, pretože hrozí, že si navzájom vylúčia pôsobenie alebo ujmu.

Účinné doplnky pre športovcov

K dispozícii športovcom a kulturistom, ako aj všetkým, ktorým záleží na dobrej kondícii a krásnej postave, je množstvo živín a doplnkov stravy. Sú navrhnuté tak, aby podporovali budovanie cenných svalov a uľahčili regeneráciu svalov po tréningu.

Najlepšou regeneráciou pre unavené svaly je poskytnúť im čerstvý prísun výživných bielkovín. Môžete použiť kvalitný proteínový prípravok, pretože bielkoviny obsiahnuté v jedálnom lístku sa môžu ukázať ako nedostatočné.

Aby ste zabránili rozpadu vyvinutých svalov, musíte sa postarať o doplnok s antikatabolickými vlastnosťami. Veľmi obľúbeným prostriedkom sú BCAA, teda esenciálne aminokyseliny.

V niektorých prípadoch môžu byť užitočné spaľovače tukov, ktoré pomáhajú znižovať telesný tuk. Termogenika zvyšuje telesnú teplotu spaľovaním nahromadeného tuku.

Pre optimálne výsledky sa oplatí starať sa o svalovú silu a vytrvalosť. Kreatín sa stará o ich kondíciu a navyše podporuje nočnú regeneráciu. Môžu sa použiť aj multivitamínové a minerálne doplnky. Vďaka tomu si telo udrží optimálny tvar.

Doplnky HMB – čo o nich vieme?

Jedným z často odporúčaných doplnkov stravy pre športovcov a kulturistov je HMB. Väčšina ľudí o ňom vie len málo, preto je čas vysvetliť charakteristiku tohto prípravku.

Názov HMB vznikol ako výsledok skratky titra hydroxymetylbutyrátu. Hydroxymetylbutyrát je vedľajším produktom rozkladu leucínu. Malé množstvá HMB sa môžu dostať do tela s jedlom, najmä s mäsom niektorých druhov rýb.

HMB bolo dosť hlasné v deväťdesiatych rokoch, keď pomáhalo kulturistom dosahovať skvelé výsledky. Napriek tomu sa spomína pomerne zriedkavo a málokto si uvedomuje jeho vlastnosti.

HMB ukazuje aktivity, ktoré napomáhajú budovaniu čistej svalovej hmoty, zároveň chráni svaly pred katabolizmom a podporujú ich regeneráciu po tréningu. Najväčšie výhody prináša ľuďom, ktorí svoje dobrodružstvo s tréningom a budovaním svalov len začínajú. Je výbornou alternatívou na začiatku suplementácie.