Najlepšie masové doplnky – existuje najlepšie riešenie?

Keď sa už dlhšie zameriavame na trénovanie a cieľ zamýšľaný na začiatku sa stále nepodarilo naplniť, hľadám spôsoby, ako tento proces urýchliť. Hľadáme tie najlepšie živiny pre hmotu, čo musí byť striktne s naším tréningom a stravou, bez všetkých týchto faktorov skombinovaných nebude efekt priaznivý a naše vrecko bude určite ľahšie.

Áno, v komunite kulturistiky je absolútnych 5 takýchto látok a sú to arginín, leucín, beta-alanín, proteínový doplnok a všetky veľmi dobre známe kreatín. Samozrejme, pred užitím každého z nich by ste sa mali dozvedieť o konkrétnom účinku a možných kontraindikáciách použitia, pretože často môžu mať okrem zamýšľaného účinku malé vedľajšie účinky.

Často má však víno úplne iné pozadie, niekedy aj chorobu, takže ak máme dlhodobo problém s dosiahnutím cieľa a vieme, že sme naozaj dôslední a pravidelní v tom, čo robíme, stojí za to pristúpiť subjektu lekárskym spôsobom.

Kombinácia proteínového suplementu s bcaa – silná zmes pre hmotu

Dlhé roky sa vedú spory o tom, či by ste mali brať proteíny oddelene alebo spolu s bcaa, keďže vieme, že proteín buduje aminokyseliny a bcaa sú tiež aminokyseliny, tak aký má zmysel užívať proteínový doplnok aj bcaa súčasne? Pre lepšie pochopenie vysvetlím rozdiely medzi proteínovým doplnkom a bcaa. Proteínový doplnok obsahuje endogénne aminokyseliny, teda tie, ktoré si telo dokáže syntetizovať samo.

Bcaa obsahuje esenciálne aminokyseliny, teda tie, ktoré musíme nášmu telu dodávať zvonku, napríklad potravou. Aký je teda výsledok? A tu je viacero odpovedí, ako viete, toľko viet a názorov na danú tému, ozývajú sa hlasy, že brať oba tieto doplnky, samozrejme, nemá zmysel, pretože berieme v podstate dvakrát to isté, iní hovoria, že si by ste mali užívať oboje, pretože aminokyseliny obsiahnuté v proteínovom doplnku sú komplexné aminokyseliny a pre plný účinok sa oplatí oba typy kombinovať. Optimálnym riešením je užívanie bcaa pred tréningom a proteínový doplnok po tréningu.

Gainer – moderný kondicionér

Kondicionér gainer na poličke suplementov vyzerá celkom sľubne, pretože jeho zloženie spája dva dôležité prvky počas tréningu. Prvým sú bielkoviny, druhým sacharidy. Gainer sa odporúča najmä ľuďom, ktorí chcú budovať suché svalové tkanivo, ale sú skôr slabí a majú veľmi rýchly metabolizmus.

Ani tá najlepšie zvolená strava a správne vyvážené jedlá nemusia stačiť, keď náš metabolizmus preberie vládu. Samotný proteínový doplnok môže v takejto situácii dodať energiu len na časť tréningu a svaly nebudú mať silu na regeneráciu, o ich rozvoji ani nehovoriac.

Gainter je tiež ideálnym potréningovým a regeneračným doplnkom. Pri užívaní po intenzívnom cvičení umožňuje vďaka doplneniu deficitu glykogénu v pečeni získať späť energiu a podpora svalov zabezpečuje ich rýchlu rekonštrukciu a rast. Dávkovanie gaineru je založené na telesnej hmotnosti a intenzite tréningu. Oplatí sa vybrať tie prípravky, ktoré majú vhodný aminokyselinový profil a sacharidy s predĺženým trvaním účinku.