Čo jesť pred tréningom?

Jedlo, ktoré si naplánujeme pred tréningom, by sme mali zaradiť do denného rozvrhu aspoň 3 hodiny pred naplánovanými cvičeniami. Nielenže nás pri cvičení neprekvapí žiadnymi žalúdočnými pocitmi, ale umožní telu správne absorbovať hodnoty z potravy.

Len vtedy má zmysel jesť predtréningové jedlo. Neskôr, asi 1-2 hodiny pred tréningom, zvážte sacharidový snack alebo sacharidovo-bielkovinové jedlo. Toto pravidlo je však dôležité len pre ľudí, ktorí sa športu venujú profesionálne. Predtréningové jedlo by malo pozostávať zo sacharidov, bielkovín aj tukov, aj keď tuky by nemali byť dominantným faktorom.

Jesť môžeme napríklad celozrnné pečivo s prídavkom zeleniny a vajec alebo avokádovú pastu. Dobrý nápad je aj ryža so zeleninou a kuracími prsiami a trochou zdravého tuku. Dokonca si môžete dovoliť pečené batáty s rybami alebo pečené zemiaky s kuracími fašírkami. Toto sú len niektoré príklady. Možností je veľa.

V šaláte nesmie chýbať dressing

Šalát na večeru alebo raňajky musí mať omáčku. Na jednej strane je to vec vkusu: suchú zeleninu či krúpy nám jednoducho nechutí. Na druhej strane je to aj otázka zdravia: niektoré vitamíny sú rozpustné len v tukoch a bez prítomnosti zálievky na báze tuku sa jednoducho nevstrebú.

Chybou je však siahať po hotových omáčkach v balíčkoch, ktoré stačí zmiešať s vodou a olejom. Je oveľa lepšie nahradiť tieto zmesi dobrými tukmi, koreninami a bylinkami. Najlepšie sú dresingy z repkového oleja, v ktorých nájdete ideálny pomer omega-6 ku omega 3 mastným kyselinám, vitamínom E a K. Samozrejme môžete siahnuť po olivovom oleji alebo slnečnicovom oleji, ale repkový olej stojí za „odčarovanie „sláva.

Pri koreninách a bylinkách nás zastavuje len naša fantázia a individuálne chuťové preferencie. Môžeme použiť sušené bylinky, ale veľmi dobre sa v omáčke uplatnia čerstvé črepníkové. Aj koreniny nechávajú veľa na obdiv: od korenia, čili či sladkej papriky až po exotické karí a kurkumu.

Ako počítať kalórie?

Pri chudnutí prikladáme kalóriám pomerne veľký význam. Správny výpočet dennej kalorickej potreby je veľmi dôležitý pre kontrolu procesu redukcie hmotnosti alebo formovania postavy. Problém je v tom, že málokto vie tento proces urobiť poriadne a nie každý chce a môže využiť pomoc dietológa.

Nezrovnalosti v tejto oblasti sú na druhej strane prvým krokom k vážnym problémom s výživou. Prvým krokom k správnym výpočtom je vypracovanie správnej kalorickej potreby, ktorá závisí od pohlavia, veku, hmotnosti a životného štýlu. Na internete nechýbajú kalkulačky a tipy, ako to urobiť správne. Pri zisťovaní kalorickej hodnoty jedál môžete využiť tabuľky informujúce o kalorickej a nutričnej hodnote jednotlivých produktov.

S týmito znalosťami by ste nemali preháňať svoje výpočty. Ak narušíme proporcie o pár kalórií či gramov, diétu ešte neničíme. Ak máme pravidelne problém s počítaním kalórií, je dobré si jedálniček pripraviť niekoľko dní vopred.