Doplnenie o zdravé tuky

Zdraviu prospešný účinok zdravých tukov je známy už dlho. Nenasýtené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sa odporúčajú najmä športovcom, chorým, zoslabnutým, v rekonvalescencii, strese, konzumácii veľkého množstva alkoholu a fajčením cigariet, ako aj deťom a dospievajúcim v období intenzívneho rastu.

Zdravé tuky podporujú obehový systém, imunitný systém, chránia pred alergiami. Omega-3 mastné kyseliny podporujú správnu činnosť srdca, udržujú napr. správny krvný tlak. Okrem toho znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL frakcie), triglyceridov a proteínu CRP (príliš veľa CRP v krvi je spojené s rizikom rakoviny a infarktu).

Doplnky zdravých tukov sú dostupné vo forme kapsúl s omega-3 mastnými kyselinami alebo oleja z treščej pečene, ako aj vo forme rýchlo vstrebateľných tekutín. Doplnenie stravy o rybí tuk prináša injekciu nielen omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ale aj vitamínov A a D. Jeho pravidelná konzumácia podporuje regeneračné procesy, zlepšuje aj činnosť mozgu, stav kostry (vitamín D) a predchádza ochoreniam očí (vitamín D).

A doplnky môžu byť nebezpečné

Vitamínové doplnky – zdá sa, že by ich mal užívať každý. Sú to predsa len vitamíny a iné cenné živiny. A predsa sa ukazuje, že ich užívanie v určitých situáciách môže byť negatívne. Najmä ak tento proces trvá dlho.

Už samotný fakt, že naše telo nepotrebuje viac vitamínov, ako denne prijme s jedlom, je pádnym dôvodom na to, aby sme sa vzdali doplnkov, ktoré potom zaťažia naše obličky, pečeň, pankreas a ďalšie orgány. Okrem toho môžu doplnky výživy reagovať zvláštnymi a nie úplne bezpečnými reakciami s niektorými liekmi, ako sú tie, ktoré sa používajú pri liečbe gastrointestinálnych ochorení a rakoviny.

Ukazuje sa tiež, že niektoré vitamíny dokážu z tela vyplaviť iné, čo sa v mnohých prípadoch môže pre nás ukázať ako katastrofálne riešenie. Našťastie existujú lekári a lekárnici, ktorí vedia naznačiť, či doplnky v danej chvíli potrebujeme, a ak áno, tak aké.

Negatívne účinky doplnkov a živín

Asi každý športovec podporuje svoje telo špeciálnymi živinami. Na tom nie je nič zvláštne. Tieto prípravky umožňujú legálne a pre telo bezpečne zvyšovať účinky tréningu, ale aj spaľovať tuky, posilňovať, regenerovať a chrániť svaly, zlepšovať vitalitu organizmu a vyššiu energetickú hladinu a dopĺňať hladinu vitamínov a ďalších živín. , najmä bielkoviny, ktoré sú potrebné pre intenzívny tréning. Ukazuje sa však, že na organizmus negatívne vplývajú aj zle prijaté doplnky.

Hlavné pravidlo na zapamätanie – moderovanie. Nemali by sme užívať veľa doplnkov naraz (pokiaľ vlastne nemajú komplementárny účinok) a nikdy neprekračovať dávku odporúčanú výrobcom, pretože si tak môžeme vážne poškodiť vnútorné orgány, napríklad obličky alebo pečeň. Okrem toho je dobré poradiť sa o užívaní doplnkov s lekárom – v situáciách, keď berieme akékoľvek lieky alebo trpíme chronickým ochorením. Vďaka tomu môžete vylúčiť riziko negatívnej interakcie doplnkov a živín s liekmi, ktoré užívate.