CLA doplnok na chudnutie a ďalšie všestranné návrhy

CLA je konjugovaná kyselina linolová, ktorá má množstvo zdraviu prospešných účinkov na ľudský organizmus. Zabraňuje tvorbe nádorov, ateroskleróze. Štúdie tiež ukazujú, že má priaznivý vplyv na obehový systém.

Najlepšie preskúmaným a zároveň najčastejšie využívaným účinkom CLA kyselín je ich vplyv na redukciu telesného tuku. Ovplyvňuje tukové bunky tak, že nedokážu obnoviť svoje straty. Ďalšou výhodou tejto chemickej zlúčeniny je skutočnosť, že stimuluje proces budovania svalových bielkovín namiesto spáleného tuku. Výsledkom je pomerne rýchle zlepšenie pevnosti tela. Nárast svalovej hmoty umožňuje ešte rýchlejšie spaľovanie tukov, vďaka čomu sa proces zrýchľuje. V kombinácii s fyzickou námahou prináša viditeľné výsledky v relatívne krátkom čase.

Fyzické cvičenie je nevyhnutným prvkom, ktorý musí ísť ruka v ruke s užívaním suplementácie vo forme CLA. Keď schudnete, stratíte tuk aj svaly. Zníženie svalovej hmoty brzdí proces spaľovania tukov. CLA je teda iba doplnkom, nie zázračným liekom na chudnutie.

Citrulín malát, všestranný doplnok stravy pre športovcov

Citrulín malát je kombináciou neproteínovej aminokyseliny – citrulínu a kyseliny jablčnej v jednej molekule. Hoci sa priamo nepodieľa na budovaní svalového tkaniva, má veľmi dôležitú funkciu. Umožňuje v priebehu metabolických zmien neutralizovať toxický amoniak vznikajúci pri cvičení. Táto zlúčenina sa tiež podieľa na energetických transformáciách, ktoré prebiehajú vo vnútri každej bunky tela.

Ďalším mimoriadne dôležitým benefitom používania tohto prostriedku je zvýšenie účinku „svalovej pumpy“. Citrulín malát stimuluje telo k zvýšenej produkcii oxidu dusnatého, a tým stimuluje prekrvenie trénovaných svalových skupín.

Predmetná chemická zlúčenina tiež zlepšuje kapacitu svalového cvičenia zvýšením aeróbnej kapacity a vytrvalosti pri cvičení. Ďalšou výhodou je skutočnosť, že znižuje pocit únavy po tréningu a tiež výrazne znižuje množstvo kyseliny mliečnej hromadiacej sa vo svalovom tkanive. To vedie k zníženiu výskytu bolesti svalov u cvičiaceho.

HMB ako dôležitý doplnok stravy pre športovca

Mnoho ľudí trénujúcich silové športy, ale aj formujúcich si postavu, sa zásobuje suplementami zameranými na urýchlenie dosahovania cieľov. Medzi celou škálou živín a doplnkov sú tie, ktoré sú označené tajomnou skratkou HMB.

Ide o mastnú kyselinu s krátkym reťazcom, ktorá sa v tele prirodzene tvorí zo základnej rozvetvenej kyseliny, ktorou je leucín. Ľudské telo produkuje HMB ako látku zameranú na zmiernenie následkov stresu spojeného s fyzickou námahou, chorobami prejavujúcimi sa horúčkou, dlhodobým hladovaním, či telesnými zraneniami. Vyznačuje sa tiež silným anabolickým a antikatabolickým účinkom. Medzi jeho mnohé výhody môžeme zaradiť aj:

  • obmedzenie rozkladu telesných bielkovín;
  • zníženie hladiny cholesterolu v krvi;
  • zrýchlenie spaľovania tukov;
  • podpora imunitného systému;
  • podpora budovania svalového tkaniva a zvýšenie jeho sily.