Ako sa zdravo stravovať, keď máme málo času?

Častým argumentom ľudí, ktorí jedia nezdravé jedlá, je permanentný nedostatok času. Zdravé stravovanie pritom nemusí byť časovo náročné a nie je reklamou na nedávno módne krabičkové diéty. V prvom rade je zdravé, bezproblémové chudnutie doménou plánovania stravovania.

Siahanie po hotových jedlách, polotovaroch a nezdravých maškrtách je najčastejšie spôsobené nedostatkom vhodného jedla. Základom je teda vytváranie nákupných zoznamov a jedálnych lístkov. Niektoré produkty je možné pripraviť deň vopred a zohriať nasledujúci deň. Je tiež dobré mať po ruke zdravé sendvičové nátierky a občerstvenie. Chladnička plná zdravých produktov nás ochráni pred pokušením.

Základom je aj príprava väčších porcií. Môžete ho variť raz za niekoľko dní: niektoré jedlá počkajú v chladničke, iné sa dajú voľne zmraziť. Ak kupujeme hotové výrobky, tak tie s najjednoduchším zložením a bez zlepšovákov. Vyhnite sa veľkoobchodným nákupom pri každodenných nákupoch. Je lepšie kupovať menej a mať k dispozícii čerstvé produkty, ako vyhadzovať tie, ktoré už prešili dátum spotreby.

Aby sladkosti neškodili…

Aby sme to povedali na rovinu, cukor, sušienky a pečivo nie sú najlepšie nápady v našej strave. Sú však situácie, v ktorých je ťažké odoprieť si sušienku, šišku alebo kúsok koláča. V praxi by sme sa tým nemali príliš trápiť.

Ak sa zdravo a racionálne stravujeme každý deň, šiška pri príležitosti tučného štvrtku či narodeninová torta nám veľa neuškodia. Horšie je, keď sa celý rad začína jedným hriechom a z jedinej udalosti sa stane zlozvyk. Svoju úlohu pri občasnom hrešení sladkosťami zohráva aj zloženie tejto sladkosti. Ukazuje sa, že sušienka je nerovnomerná, takže je najlepšie použiť domáce sladkosti.

Sladkosti z cukrární alebo veľkopriemyselnej výroby často obsahujú množstvo škodlivých prísad. Ak si pečieme sami, bielu múku môžeme nahradiť celozrnnou, sladké smotany ovocnými hmotami a biely cukor xylitolom. Internet praská vo švíkoch so zdravými receptami, a tak sa občas oplatí upustiť od tradície a pripraviť si sladkosti z banánov, sladkých zemiakov či datlí.

Chudnutie napriek diéte

Väčšina ľudí, ktorí úspešne prešli procesom chudnutia, sa v liečbe stretla s momentom, keď napriek dodržiavaniu diéty a tréningu prestali chudnúť. Najčastejšie sú účinky triviálne: buď – koniec koncov – máme pohyb obmedzený, či už tým, že tréning zanecháme, alebo ho nahradíme menej náročnou činnosťou.

Stáva sa aj to, že jeme zdravé jedlá, no v príliš veľkých porciách. Častým hriechom je aj občerstvenie. Niekedy si to ani nevšimneme. Naša uvedomelosť sa vyhýba aj kalorickým doplnkom. Vzhľadom na to, že polievková lyžica olivového oleja má cez 80 kcal, pridaním niekoľkých do šalátu namiesto jednej porcie, prekračujeme prípustnú hodnotu jedla. Niekedy sú však príčiny neočakávané. Ukazuje sa, že váha sa môže zaseknúť, keď jeme príliš málo.

Z dlhodobého hľadiska obmedzovanie nerobí dobrotu a spomaľuje váš metabolizmus. Príčinou nadváhy či dokonca priberania môže byť aj nedostatok spánku, nadmerná konzumácia alkoholu či dokonca choroby. Zakaždým by mali byť dôvody starostlivo overené.